Aktualności

Strzelanie drewnem i proszkiem

image Amunicja proszkowa i pociski wykonane z drewna - tego rodzaju amunicję testowano na strzelnicy słupskiej Szkoły Policji. Udział w strzelaniu wzięli także przedstawiciele Fabryki Amunicji Myśliwskiej z Pionek, którzy przywieźli ze sobą różne rodzaje amunicji.

Strzelania prowadzone były między innymi po to aby uzyskać opinie specjalistów na temat pocisku „Super PIK” o podwyższonej energii oddziaływania od dotychczas stosowanych. Jest to dość nietypowa amunicja, w której pocisk stanowią opiłki metalu spieczone z bakelitem. Po uderzeniu w przeszkodę pocisk taki rozpada się w pył. Naboje wykorzystywane mogą być do forsowania przeszkód sprzętowych jak na przykład zamki w drzwiach. Przy tego rodzaju amunicji nie ma także obawy o potencjalne rykoszety.

Przedstawiciele FAM Pionki udostępnili także naboje wielopociskowe, w których pociski wykonane są z drewna. Polska policja nie wykorzystuje tego rodzaju amunicji; jest ona jednak stosowana w niektórych państwach Unii Europejskiej. Drewniane pociski mogą być alternatywą dla dotychczas stosowanych pocisków gumowych, wykazując przy tym szereg zalet, jedną z nich jest umieszczenie nawet trzech pocisków w jednej łusce; pociski są także ekologiczne oraz bardziej skuteczne: zamiast trzech wystrzałów pocisków gumowych w tym samym kierunku można oddać jeden strzał.

Doświadczenia z przeprowadzonych w Słupsku strzelań zostaną wykorzystane przez konstruktorów FAM Pionki w dalszych pracach nad nowymi wzorami. Dla wykładowców Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego Szkoły Policji była to także okazja do wymiany doświadczeń z fachowcami w dziedzinie amunicji specjalnej a także możliwość oddawania strzałów z nietypowych wzorów amunicji i porównywanie skutków oddziaływania na cele i przeszkody. Strzelano między innymi do silnika samochodowego, blach karoserii, drzwi i zamków patentowych oraz innych elementów.

(25.10.2010)

Powrót na górę strony