Aktualności

Historia zamknięta w tableau

image Od samego początku istnienia w Słupsku Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej przez jego słuchaczy tworzone były tableau. Była to nieformalna tradycja szkoły. Każdy kurs (najczęściej była to kompania) przygotowywał dla siebie swoje tableau.

Tableau to po francusku obraz albo tablica. Wymawia się jako „tablo”. W powszechnym użyciu ten wyraz jest używany jako nazwa pamiątkowego, zbiorowego zdjęcia grupy osób, składającego się z odpowiednio rozmieszczonych mniejszych zdjęć portretowych. Tworzone są jako upamiętnienie jakiegoś zespołu ludzi, najczęściej uczniów i nauczycieli. W pierwszej połowie XX wieku tableau były bardzo popularne w jednostkach wojskowych oraz innych formacjach mundurowych.

W ubiegłym wieku w słupskiej Szkole Policji tableau wykonywane było techniką ówcześnie dostępną. Na dużej karcie papieru ręcznie rysowano tło. Składało się na nie: nazwa szkoły, nazwa kursu (lub numer kompanii), czas jego trwania oraz artystyczne ozdoby graficzne. Następnie twórca musiał odpowiednio rozmieścić dostarczone zdjęcia. Na centralnym miejscu znajdował się komendant szkoły (w niektórych tableau był nawet komendant główny), jego zastępcy, kadra kierownicza szkoły. Osobno, na równie poczesnym miejscu, była umieszczana kadra nauczająca oraz dowódca pododdziału. Pozostałe miejsca zajmowali absolwenci. Po przyklejeniu zdjęć do tła każde było ręcznie podpisywane stopniem, imieniem, nazwiskiem. W przypadku kadry dodawano również zajmowane stanowisko. W niektórych przypadkach zdjęcia słuchaczy były podpisane tylko imieniem i nazwiskiem. Cała gotowa plansza była następnie fotografowana. Odbitki w formacie A4 jako swoją pamiątkę otrzymywali słuchacze. Kopiami zapewne obdarowywano również kadrę nauczającą i obowiązkowo dowódcę pododdziału.

Wiele tableau, szczególnie z okresu Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej, znajduje się dzisiaj w zbiorach Izby Tradycji i Historii Szkoły. Są wspaniałą pamiątką po tych, którzy opuścili mury słupskiej placówki. Zachowują nie tylko nazwiska, ale również ich twarze. Są doskonałym źródłem historycznym, pozwalającym na ustalenie jakie były organizowane kursy, w jakim okresie, kto wówczas był komendantem, kto (i czasem czego) uczył na kursach, kto było dowódcą pododdziału, ilu było absolwentów. Warto byłoby uzupełnić kolekcję o brakujące tableau. Może po przeczytaniu tego tekstu znajdą się osoby, które posiadają w swowich prywatnych zbiorach tableau kursów funkcjonujących w Słupsku Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej, Ośrodka Szkolenia Szeregowych Milicji Obywatelskie, Szkoły Podoficerskiej Milicji Obywatelskiej, Szkoły Milicji Obywatelskiej i chciałby pomóc w uzupełnieniu tej kolekcji. Chętnie taki dar przyjmiemy lub tableau skopiujemy i zwrócimy właścicielowi. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod adresem e-mailowym
Kilka przykładowych tableau można obejrzeć klikając na miniaturkę fotografii.

(10.02.2011)

Powrót na górę strony