Aktualności

Komapnia honorowa SP Słupsk

image Kompania honorowa Szkoły Policji w Słupsku zyskała nowych wyszkolonych policjantów. Zakończył się cykl szkoleniowy policjantów, którzy zakwalifikowali się do kompanii reprezentującej Szkołę podczas oficjalnych uroczystości. W trakcie szkolenia realizowane były między innymi zagadnienia z musztry kompanii reprezentacyjnej w myśl ceremoniału policyjnego.

Zajęcia miały charter teoretyczny i praktyczny. Policjanci poznali specyfikę uroczystości państwowych i resortowych; omówiono także role kompanii honorowej z uwzględnieniem dodatkowych elementów musztry takich jak: wygląd zewnętrzny, prezencja i honor reprezentowania Szkoły Policji.
Część praktyczną realizowano na placu apelowym. Słuchacze doskonalili wybrane elementy musztry pod kątem jednoczesnego wykonywania poleceń. Wśród ćwiczeń znalazło się także przygotowanie do oddania salwy honorowej (chwyty karabinu do salwy, odpowiednia postawa).

Pierwszy sprawdzian wyszkolenia miał miejsce podczas niedawnych uroczystości na słupskim Starym Cmentarzu, pod Krzyżem Katyńskim. Kolejny sprawdzian czeka Kompanię Honorową już 3 maja, podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji; policjanci przejdą wtedy w kolumnie pododdziałów ulicami Słupska. Następna uroczystość to pożegnanie Jednostki Specjalnej Policji, które zaplanowano na 13. maja.
Policjanci, którzy weszli w skład Kompanii Honorowej przyznają, że czują się wyróżnieni i podkreślają, że taka forma reprezentowania formacji policyjnej przynosi dużą satysfakcję. W składzie kompanii są także 4 policjantki.

image To druga tura tak przygotowywanej Kompanii Honorowej Szkoły. Poprzednia reprezentowała Szkołę między innymi podczas jubileuszu 65-lecia placówki. Dowódcą kompani honorowej jest mł.asp. Artur Duszak, który przed rozpoczęciem służby w słupskiej Szkole Policji był między innymi dowódcą pocztu sztandarowego w kompanii reprezentacyjnej polskiej Policji, która brała udział w wielu uroczystościach państwowych i międzynarodowych. W przygotowania młodych policjantów zaangażowani są także dowódcy kilku kompanii: asp.szt. Kszysztof Frankowski, st.sierż. Paweł Piotraschke i st.sierż. Piotr Szeliga.

Dzięki staraniom Wydziału Organizacji i Dowodzenia pozyskiwano umundurowanie dla członków kompanii honorowej. W tej chwili przygotowywane są specjalne pomieszczenia, w których Kompania Honorowa będzie przechowywać broń oraz umundurowanie. Poprzednia ekipa policjantów reprezentujących Szkołę na zakończenie szkolenia podstawowego w Słupsku otrzymała z rąk Komendanta Szkoły listy gratulacyjne.

(26.4.2011)

Powrót na górę strony