Aktualności

Strzały po turecku.

imageW ramach projektu realizowanego ze środków Komisji Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" - Leonardo da Vinci grupa policjantów Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego wraz z Komendantem Szkoły Policji w Słupsku uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Policję Turecką w stolicy tego kraju Ankarze.

Strona turecka zapewniła nam ciekawy program, zawierający zarówno elementy teoretyczne jak również elementy praktyczne. Ciekawym doświadczeniem była możliwość zobaczenia tureckich policjantów (odpowiednik naszych grup antyterrorystycznych) w trakcie treningu strzeleckiego, jak również pokaz obezwładniania niebezpiecznych przestępców z wykorzystaniem psów służbowych. Taktyka strzelań policyjnych jest zbliżona do strzelań, jakie są prowadzone w polskiej Policji. Szczególną uwagę instruktorzy zwracają na zasady bezpieczeństwa w trakcie strzelań i treningu z ostrą amunicją.

Polska delegacja miała możliwość uczestniczenia w zajęciach strzeleckich z wykorzystaniem pistoletów maszynowych MP-5, Glock, CZ-75. Policja turecka często uczestniczy w szkoleniach zagranicznych w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech sama zaś prowadzi kursy doskonalenia zawodowego dla policjantów z innych krajów. Podczas naszej wizyty w Ankarze zapoznaliśmy się z systemem szkolenia policjantów w Akademii Policyjnej Tureckiej Policji. W trakcie trwania szkolenia główny nacisk kładziony jest na zajęcia z prawa karnego, zajęcia związane z przeciwdziałaniem terroryzmowi i przemytowi oraz zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wysoko oceniliśmy bazę treningową Akademii, policjanci mają do dyspozycji szereg sal gimnastycznych z najnowocześniejszym sprzętem treningowym a także bardzo nowoczesne zaplecze informatyczne.
Państwowa Turecka Akademia Policyjna założona została w 1934 roku i jest jedyną taką uczelnią w całej Turcji. Oprócz części merytorycznej, aby przybliżyć nam kulturę turecką, organizatorzy pokazali nam najważniejsze zabytki Ankary i okolicy.
Nabyte doświadczenia, a w szczególności możliwość obserwacji i uczestnictwa w wspólnych treningach strzeleckich realizowanych przez instruktorów tureckiej Policji, pozwoli nam wykorzystać zdobytą wiedzę podczas prowadzenia zajęć z słuchaczami Szkoły Policji w Słupsku.


Logo programu.

Wizyta polskiej delegacji została sfinansowana z programu
Leonardo da Vinci - "Uczenie się przez całe życie".

Więcej informacji o programie znajdziesz tutaj.

(13.12.2010)

Powrót na górę strony