Aktualności

Przestępczość samochodowa, jak walczyć z przestępcami

imageZasady zwalczania przestępczości samochodowej były tematem kolejnego wykładu w ramach zajęć fakultatywnych dla słuchaczy kursu podstawowego. Tym razem zainteresowani spotkali się z mł.asp. Tomaszem Binarschem, specjalistą z zakresu zwalczania przestępczości samochodowej w Komendzie Wojewódzkiej Policji Poznaniu.

W ciągu ostatnich 13 lat liczba kradzieży pojazdów zmniejszyła się niemal czterokrotnie, z 74.3 tys. w 1999 roku, do 16 tys. w roku 2010. Znacznie wzrosła też wykrywalność w tej kategorii przestępstw z 8.8% w 1999 roku, do ponad 22 % w roku 2011.
Niestety nie skonstruowano dotąd takiego zabezpieczenia, którego złodziej nie byłby w stanie sforsować. Wszelkie blokady, odcięcia zapłonu, czy autoalarmy, dla wprawionego złodzieja nie stanowią przeszkody. Kradzione pojazdy w większości rozbierane są na części, które wprowadzane są ponownie do obrotu poprzez sprzedaż na giełdach samochodowych i aukcjach internetowych.
W większości przypadków sprawcami kradzieży są członkowie zorganizowanych grup przestępczych, których rozpracowaniem zajmują się specjalne komórki Policji. Z uwagi na hermetyczność takich środowisk, od policjantów tam pracujących wymaga się dużego doświadczenia zawodowego, wiedzy oraz realizacji zadań na najwyższym poziomie skuteczności.
Takie zadania przełożeni stawiają również przed policjantami komórek patrolowo-interwencyjnych, którymi w niedługim czasie zostaną słuchacze naszej Szkoły. To oni podczas dokonywania licznych kontroli drogowych musza posiadać wiedzę umożliwiającą choćby rozpoznanie narzędzi i urządzeń służących do kradzieży pojazdów.

Uczestnicy spotkania zapoznali się między innymi z najnowszymi technikami dokonywania kradzieży pojazdów oraz metodami, jakie stosuje Policja w walce z grupami przestępczymi, zajmującymi się kradzieżami pojazdów. Wykład uzupełniły liczne zdjęcia oraz materiały filmowe z zatrzymania osób podejrzanych o kradzieże pojazdów.


Jeden z filmów prezentowanych podczas wykładu.

Wykład został zorganizowany przez asp. Krzysztofa Piaseckiego z Wydziału Organizacji i Dowodzenia oraz asp.sztab. Przemysława Kaczorowskiego z Zakładu Służby Kryminalnej.
Wcześniej słuchacze uczestniczyli między innymi w szkoleniu przeprowadzonym przez pracowników firmy „SchadenBuro-Decker” z Gorzowa Wielkopolskiego. Firma ta jako jedna z nielicznych współpracuje zarówno z przedstawicielami polskich organów ścigania jak i ich odpowiednikami po wschodniej i zachodniej stronie polskich granic (więcej na ten temat).

(14.3.2012)

Powrót na górę strony