Aktualności

Słuchacze ze Słupska w miastach Pomorza

imageKolejną turę praktyk w miastach Pomorza rozpoczęli dziś słuchacze kursu podstawowego. Młodych policjantów ze słupskiej Szkoły Policji można spotkać między innymi w Świnoujściu, Koszalinie, Sławnie i Słupsku.

Młodzi policjanci przed ukończeniem kursu podstawowego odbywają praktyki w jednostkach terenowych. Pod okiem starszych kolegów pełnią służbę patrolową na ulicach miast. Praktyki te mają zweryfikować ich wiedzę teoretyczną, którą zdobyli w Słupsku. W czasie praktyk słuchacze ujawniają sprawców różnych zdarzeń a także asystują przy nakładaniu mandatów karnych. Wkrótce będą samodzielnie podejmować między innymi takie właśnie działania.

Dla policjantów z jednostek, w których odbywają się praktyki jest to istotne wzmocnienie kadrowe - dzięki słuchaczom na ulicach miast znajduje się więcej patroli. Dla przykładu: zamiast jednego dwu osobowego patrolu, dany komisariat może wystawić dwa 3-osobowe składy. W każdym patrolu znajduje się policjant z jednostki oraz dwóch słuchaczy.
Z informacji przekazywanych przez poszczególne garnizony wynika, że widok większej liczby policyjnych patroli zniechęca potencjalnych sprawców drobnych, ale uciążliwych zdarzeń, jak kradzieże kieszonkowe czy włamania do samochodów.
W ramach praktyk słuchacze uczestniczą w wielu działaniach prewencyjnych, jednym z nich są działania „Bezpieczne osiedle” prowadzone przez Policję w Koszalinie.

Praktyki słuchaczy to także poprawa bezpieczeństwa w pociągach wyjeżdżających ze Słupska w kierunku Sławna i Koszalina. Do tych miast bowiem słuchacze dojeżdżają codziennie na praktyki. Podróżni w rozmowach z policjantami określają żartobliwie te składy jako „pociągi pod specjalnym nadzorem”, i dodają, że czują się o wiele bezpieczniej widząc taką liczbę stróżów prawa w pociągu.

Służby słuchaczy w miastach Pomorza Środkowego zakończą się w drugiej połowie kwietnia.

(5.3.2012)

Powrót na górę strony