Historia służby zdrowia w Szkole Policji cz.1

Przez kilkadziesiąt lat słupska Szkoła Policji posiadała w ramach swoich struktur niewielki szpitalik w skład którego wchodziły izby chorych, ambulatorium oraz gabinety lekarskie i zabiegowe.

Praktycznie już od początku powołania Centrum Wyszkolenia w czerwcu 1945 roku organizowano także wewnętrzną służbę zdrowia. Placówka taka była wówczas niezbędna z wielu powodów. W powojennym Słupsku tworzono dopiero publiczną służbę zdrowia, a ponad pół tysiąca słuchaczy Szkoły Oficerskiej, Szkoły Szeregowych oraz Szkoły Przewodników Psów Służbowych wymagało stałej profilaktycznej opieki medycznej.

Ponieważ Centrum Wyszkolenia zajmowało większy kwartał Słupska niż obecnie, pierwsze ambulatorium zlokalizowano przy ulicy Bieruta 3, w należącej wówczas do centrum kamienicy. Obecnie to ulica Szarych Szeregów, a w kamienicy pod tym samym numerem znajdują się dziś lokale mieszkalne. W ambulatorium przyjmował lekarz oraz felczer a dyżury pełniły pielęgniarki i salowe, gdyż w obiekcie zlokalizowano również izbę chorych.

Pod koniec lat `50 podjęto decyzję o zmianie lokalizacji szkolnej służby zdrowia. Na nową siedzibę wybrano willę stojącą przy głównym placu apelowym, w której dziś urzęduje Zastępca Komendanta Szkoły odpowiedzialny za dydaktyczną część działalności jednostki.
Na parterze zlokalizowana była izba przyjęć, gabinet zabiegowy, gabinet lekarski oraz gabinet stomatologiczny. Na pierwszym piętrze znajdowały się sale chorych. Na poddaszu przygotowane były pokoje socjalne pielęgniarek, które pełniły dyżur przez całą dobę. Szkolna służba zdrowia posiadała także dwie karetki medyczne z podstawowym wyposażeniem.

W kolejnej części materiału przedstawimy działalność jednego z lekarzy stomatologów - majora Janusza Kleszczewskiego.