Aktualności

Nowoczesny sprzęt w Centrum Ratownictwa

Aby skutecznie nieść pomoc, oprócz wiedzy i umiejętności istotne jest również wykorzystanie nowoczesnego sprzętu. Na kursach specjalistycznych z pierwszej pomocy policjanci zapoznają się z wykorzystaniem resuscytatora.

Resuscytator, to urządzenie, które zapewnia sztuczne oddychanie osobom, u których wystąpiło zatrzymanie oddechu i prowadzony jest zewnętrzny masaż serca. Sprzętem takim dysponuje Centrum Ratownictwa w słupskiej Szkole Policji.
Urządzenie swoim działaniem przypomina nieco respirator, lecz jego konstrukcja jest o wiele prostsza. Resuscytator nie wymaga, żadnego zasilania energią elektryczną. Zasilanie odbywa się dzięki energii potencjalnej sprężonego tlenu, która uruchamia urządzenie i dociera do płuc pacjenta, podtrzymując tym samym procesy życiowe.

Na kursach specjalistycznych policjanci uczą się wykorzystywania tego urządzenia w dwóch trybach:

  • synchronicznym - tlen uwalniany jest manualnie przez ratownika za pomocą języka spustowego,
  • asynchronicznym - urządzenie samo podaje tlen w odpowiednich interwałach czasowych. Ilość tlenu ustawiana jest w zależności od wagi i wieku osoby.

    Film Wykorzystanie resuscytatora

    Pobierz plik Wykorzystanie resuscytatora (format mp4 - rozmiar 15.43 MB)

W ratowaniu życia najważniejsze są umiejętności i wiedza ratownika, jednak dostępność i umiejętne wykorzystanie sprzętu będącego na wyposażeniu, może dodatkowo zwiększyć szansę na uratowanie i pełny powrót do zdrowia osoby w stanie zagrożenia życia.

Powrót na górę strony