Aktualności

Katyńska rocznica

Data publikacji 13.04.2022

Przedstawiciele Szkoły Policji, Komendy Miejskiej Policji, Służby Więziennej oraz Państwowej Straży Pożarnej wzięli udział w miejskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Rocznica ujawnienia tej sowieckiej zbrodni zmusza do refleksji i zachowania w pamięci najwyższych ofiar, jakie ponieśli także przedwojenni polscy policjanci. Kontekst tej zbrodni jest szczególnie wyrazisty poprzez trwającą na Ukrainie wojnę.

W trakcie uroczystości mówiono między innymi o tragicznym losie tysięcy polskich policjantów, jeńców obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, którzy zginęli tylko dlatego, że byli policjantami. Najwięcej przedstawicieli policyjnej formacji wywieziono do obozu w Ostaszkowie, który liczył 6570 jeńców. Ciała pomordowanych policjantów wywożono do lasu nad rzeką Twercą niedaleko Miednoje, a następnie wrzucano do dołów i zakopywano. Obóz w Ostaszkowie przeżyło jedynie 120 osób.

Podczas dzisiejszych uroczystości wszyscy mówcy zwracali uwagę na analogię działania dawnego sowieckiego NKWD, które mordowało niewinnych ludzi i dzisiejszej armii rosyjskiej, która po 82 latach znów dokonuje na Ukrainie drastycznych mordów nie tylko na funkcjonariuszach służb mundurowych ale także cywilach w tym dzieciach.

Przed trzynastoma laty, uchwałą Sejmu RP, ustanowiono dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Słupsku obchody odbywały się pod Krzyżem Katyńskim na Starym Cmentarzu przy ulicy Maxa Josepha. W trakcie uroczystości przedstawiciele wielu instytucji złożyli pod Krzyżem Katyńskim wieńce i wiązanki kwiatów.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.28 MB)

 

Powrót na górę strony