Już ponad 20 lat gramy z WOŚP

Data publikacji 19.01.2024

Już prawie ćwierć wieku gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Młodzi policjanci - słuchacze słupskiej Szkoły Policji będą również w tym roku, w dniu finału, 28. stycznia, wspierać wolontariuszy i miejski Sztab Orkiestry.

Ponad dwadzieścia lat temu w słupskiej Szkole zrodził się pomysł aby słuchacze przyłączyli się do grup kwestujących na ulicach miasta. Główny cel jaki przyświecał tej idei to zwiększenie bezpieczeństwa kwestującej młodzieży, ale również pokazanie, że policjanci są również blisko spraw związanych z pomocą innym ludziom, co pokrywa się również z misją policyjnej służby, która ma nieść pomoc i wsparcie.
Tegorocznym tematem 32. finału WOŚP będą „Płuca po pandemii”. Zebrane środki finansowe zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Słuchacze Szkoły Policji, którzy wraz z wolontariuszami wychodzą na ulice miasta, czuwają nad ich bezpieczeństwem. W wielu wypadkach zarówno słuchacze jak i kwestujący są prawie rówieśnikami. Za każdym razem orkiestrowi wolontariusze, są pozytywnie zaskoczeni, że idące razem z nimi osoby to policjanci. W ten sposób pokazujemy również, że jesteśmy blisko ludzkich spraw, zawsze gotowi pomagać i chronić.
Takie wspólne akcje policyjnej młodzieży i wolontariuszy trwają już ponad 20 lat i były pierwszą w Polsce tego rodzaju - i na taką skalę - inicjatywą. Od lat zapewniamy bezpieczeństwo wolontariuszom i pokazujemy, jak wspólnie można zrobić coś dobrego.

W tym roku specjalny list do policjantów i pracowników cywilnych Policji skierował Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Kierwiński.

- Polki i Polacy od lat angażują się w zbiórkę prowadzoną przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dzięki naszej hojności udało się do tej pory zebrać kwotę blisko 2 miliardów złotych. To pokazuje, jak wielkie i otwarte są nasze serca, gdy niesiemy pomoc innym. Jestem pewien, że podobnie będzie w tym roku i po raz kolejny darem naszych serc wesprzemy Orkiestrę - napisał minister spraw wewnętrznych i administracji.

Szef MSWiA zwrócił uwagę, że pomoc innym to jedno z najważniejszych zadań Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. - Często na służbie macie do czynienia z ludzkim cierpieniem - niesiecie pomoc ofiarom wypadków, czy przestępstw. Doskonale wiecie, że życie i zdrowie to najwyższe wartości. Dlatego głęboko wierzę, że aktywnie włączycie się w tegoroczny Finał WOŚP i pomoc potrzebującym, do czego serdecznie zachęcam - zaapelował w liście skierowanym do funkcjonariuszy.

- Jestem przekonany, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, wspierana przez Funkcjonariuszy, Funkcjonariuszki oraz Pracowników Cywilnych Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa, będzie grać do końca świata i o jeden dzień dłużej! - podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji.

Pełna treść listu w pliku .PDF - kliknij