Na początku policyjnej kariery

Data publikacji 12.02.2024

Nowo przyjęci w ostatnich dniach do służby policjanci mają już za sobą pierwsze zajęcia na szkoleniu zawodowym podstawowym w słupskiej Szkole Policji. Przez siedem miesięcy młodzi ludzie zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby.

Młodzi policjanci, kierowani na szkolenie zawodowe podstawowe to osoby, które do Policji wstąpiły na początku lutego. Po złożeniu ślubowania i otrzymaniu legitymacji służbowej, każdy z nich musi przejść obowiązkowe szkolenie zawodowe podstawowe, które pozwoli im w przyszłości pełnić służbę na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.

Nowo przyjętych do służby policjantów na szkolenie do Słupska skierowały Komendy Wojewódzkie Policji w Radomiu i Poznaniu. Wśród rozpoczynających szkolenie panie stanowią ponad 26 procent składu osobowego. Na szkoleniu słuchacze przebywać będą do 3. września.

Uroczystego otwarcia szkolenia, w auli słupskiej Szkoły Policji, dokonał Komendant Szkoły insp. Piotr Cekała. W swoim przemówieniu Komendant zwrócił uwagę między innymi na fakt, że poprzez włożenie policyjnego munduru słuchacze stali się częścią struktury o szczególnej dyscyplinie służbowej. Komendant mówił również o bardzo rozległym materiale, który podczas szkolenia będą musieli opanować policjanci, ale - jak dodał - pomocą w nauce będą służyć im wysokiej klasy wykładowcy.

Pierwsze tygodnie nauki i służby to tak zwany okres unitarny, podczas którego słuchacze muszą dokładnie zapoznać się z regulaminami musztry oraz codziennym funkcjonowaniem z w jednostce zhierarchizowanej. Okres unitarny, jest ważny również dlatego, że wobec braku obowiązkowej służby wojskowej, dla większości młodych ludzi jest to pierwszy kontakt mundurem, a w dalszej perspektywie również z bronią.