Dowodzenie, zielona taktyka i przywracanie porządku

Data publikacji 06.03.2024

Ujednolicenie treści i przygotowanie materiałów dla średniej kadry dowódczej Oddziałów i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji, która przyjeżdżać będzie w tym roku na szkolenia specjalistyczne do słupskiej Szkoły Policji. W warsztatach poświęconych tej tematyce uczestniczyli policjanci z poszczególnych OPP i SPPP, którzy wspierać będą realizację zajęć.

Kilkutygodniowe kursy specjalistyczne, które realizowane są tylko w słupskiej Szkole Policji, adresowane są w głównej mierze do funkcjonariuszy oddziałów, samodzielnych pododdziałów i nieetatowych pododdziałów prewencji Policji zajmujących stanowiska służbowe dowódcy drużyny, dowódcy plutonu, zastępcy dowódcy kompanii i dowódcy kompanii oraz do policjantów przewidywanych do objęcia wspomnianych stanowisk.

Celem warsztatów było ujednolicenie programu zajęć a także dostosowanie go do poszczególnych grup policjantów: dowódców drużyn, plutonów lub kompanii. W spotkaniu uczestniczyli policjanci praktycznie ze wszystkich garnizonów, którzy na co dzień pełnią służbę w komórkach szkoleniowych OPP/SPPP lub pełnią na stanowiskach dowódczych, na przykład Zastępcy Dowódcy Oddziału Prewencji.
Zebranie doświadczeń z różnych garnizonów pozwala na bieżąco dostosowywać wybrane elementy szkolenia do realiów służby Oddziałów Prewencji.

Zajęcia na kursie specjalistycznym dla średniej kadry dowódczej OPP/SPPP trwają trzy tygodnie i podzielone jest na trzy główne bloki tematyczne:
► dowodzenie i realizacja działań zespołowych
► taktyka działania pododdziału Policji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa lub naruszenia porządku publicznego
► działania pościgowe, poszukiwawcze, tak zwana „zielona taktyka”.
Wszystkie zajęcia realizowane są przy wsparciu Głównego Sztabu Policji KGP.

W tym roku w słupskiej Szkole Policji odbędzie się dziesięć edycji tego szkolenia specjalistycznego. Pierwsza z nich, która trwa w tej chwili, zakończy się w drugiej połowie marca.