Oddali życie za Polskę

Delegacja służb MSWiA złożyła w czwartek w południe (7.III.) kwiaty pod pomnikiem zamordowanych przez hitlerowców więźniów obozu pracy. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 79. rocznicy przejęcia miasta z rąk niemieckich przez wojska radzieckie.

Słupscy policjanci złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym pracownikom przymusowym rozstrzelanym przez oddział SS 7. marca 1945 roku, w przeddzień wejścia do Słupska wojsk radzieckich. W uroczystości udział wzięli także kombatanci oraz przedstawiciele służb mundurowych garnizonu słupskiego, różnych środowisk oraz władz samorządowych.

Na niespełna dobę przed wkroczeniem wojsk radzieckich do miasta, żołnierze SS rozstrzelali 22 osoby, w tym jedną kobietę. Byli to w większości pracownicy przymusowi. Ofiary rozstrzeliwane były strzałem w tył głowy a następnie pogrzebane w wykopanym wcześniej dole. Kilkanaście godzin później w mieście były już wojska radzieckie.

Co ciekawe historia powtórnego pochówku straconych więźniów, która odbyła się kilka miesięcy później, wiąże się także z historią poprzedniczki dzisiejszej Szkoły Policji. Pół roku po tragedii odbył się ponowny pogrzeb, w którym uczestniczyła kompania honorowa Centrum Wyszkolenia Milicji, a kazanie wygłosił - posługujący wówczas w Słupsku - legendarny kapelan Armii Krajowej ks. Jan Zieja.