Aktualności

Grafologia i pismo odręczne

Data publikacji 11.03.2024

Możliwości badawcze pisma ręcznego, różnie występujące w zakresie podpisu tuszem lub pastą długopisową - to niektóre z tematów poruszonych podczas spotkania z grafologiem w słupskiej Szkole Policji. W wykładzie udział wzięli wykładowcy Szkoły a także policjanci z jednostek terenowych, którzy w trakcie postępowań zwracają się o ekspertyzę do biegłego grafologa.

Szkolenie dotyczyło oceny możliwości badawczych w zakresie analiz porównawczych pisma ręcznego. Biegły z zakresy grafologii omówił sposoby zabezpieczenia materiałów do badań, zarówno dokumentów dowodowych jak i wzorów pisma ręcznego. W tym kontekście omówiono szczegółowo procedurę uzyskiwania wzoru pisma ręcznego i najczęstsze błędy, które mogą postać podczas takiego działania.

Jak podkreślił prowadzący zajęcia - biegły z zakresu analiz porównawczych pisma ręcznego i kryminalistycznych analiz technicznych dokumentów Paweł Gumowski - w przypadku policjantów, którzy w swoich postępowaniach zwracają się o opinię grafologiczną bardzo ważne jest odpowiednie sformułowanie pytań do grafologa. Prowadzący zajęcia na przykładach pokazał jak powinny brzmieć i co zawierać prawidłowo sformułowane pytania.
Podczas szkolenia zostały również omówione możliwości analiz pisma w obrębie kopii technicznych (kserokopii, wydruków, zapisów kreślonych na ekranach urządzeń powielających - tabletów). Odrębnym tematem, któremu również poświęcono czas, były badania techniczne dokumentów podrobionych, takich jak zagraniczne prawa jazdy.

Przekazana przez biegłego wiedza i wskazówki pomogą w prowadzeniu postępowań policjantom z jednostek terenowych a wykładowcom Szkoły Policji pozwolą jeszcze lepiej przygotować do służby nowych policjantów na zajęciach z kryminalistyki.

Poniżej prezentujemy również krótką rozmowę na temat samej grafologii oraz różnic w pisaniu pastą długopisową lub tuszem.

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 3.46 MB)

 

Powrót na górę strony