Dziecko w pralce - ćwiczenia KPP

Data publikacji 18.03.2024

Kolejna grupa policjantów z jednostek terenowych Policji zdobywa uprawnienia w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. W słupskiej Szkole Policji trwa, druga w tym roku, edycja specjalistycznego kursu poświęconego tej tematyce.

Na dwutygodniowych zajęciach umiejętności zdobywają policjanci z różnych jednostek terenowych. Każdy polski policjant na kursie zawodowym podstawowym zaliczył między innymi szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP), jest rozwinięciem już posiadanej wiedzy o kolejne umiejętności i procedury stosowane w ratowaniu ludzkiego życia.

W ramach zajęć praktycznych wykorzystywany jest różnorodny sprzęt, który może znajdować się na wyposażeniu zestawów ratowniczych. Scenariusze poszczególnych założeń pochodzą z realnych interwencji, które podczas swoich służb podejmowali policjanci.
Jedno z założeń oparto na interwencji, która miała miejsce kilka lat temu w Słupsku. W jednym z mieszkań dwójka bawiących się dzieci postanowiła wejść do łazienki i wykorzystać do zabawy pralkę. Młodsze z nich weszło do bębna pralki i zatrzasnęło się.

Uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy policjanci otrzymają po uzyskaniu pozytywnego wyniku z testu wiedzy (można popełnić maksymalnie 3 błędy na 30 pytań) oraz oceny pozytywnej z egzaminu praktycznego. Oba sprawdziany odbędą się w ostatnim dniu szkolenia - w najbliższy piątek.
W polskiej Policji jest w tej chwili około 5,5 tysiąca policjantów, którzy posiadają uprawnienia w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.