Nowi policjanci rozpoczynają szkolenie

Data publikacji 03.04.2024

Nowo przyjęci do służby policjanci rozpoczęli w tym tygodniu szkolenie zawodowe podstawowe w słupskiej Szkole Policji. Przez prawie siedem miesięcy młodzi ludzie zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby.

Ponad 230 nowych słuchaczy to osoby, które do Policji wstąpiły na początku maja. Po złożeniu ślubowania i otrzymaniu legitymacji służbowej, każdy z nich musi przejść obowiązkowe szkolenie zawodowe podstawowe, które pozwoli im w przyszłości pełnić służbę na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji.

W zainaugurowanej edycji szkolenia uczestniczą funkcjonariusze z różnych stron kraju. Nowo przyjętych do służby policjantów na szkolenie do Słupska skierowały Komendy Wojewódzkie Policji w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Olsztynie, Szczecinie i Wrocławiu. Wśród rozpoczynających szkolenie panie stanowią 16 procent składu osobowego.

Nowych słuchaczy przywitał w murach najstarszej policyjnej szkoły jej Komendant insp. Piotr Cekała, który podkreślił, że założenie policyjnego munduru to szczególne zobowiązanie do przestrzegania prawa, ale także między innymi zasad etyki policyjnej. Słuchaczy przywitał również kapelan Szkoły Policji ks.kan. Wojciech Filimon.

Na szkoleniu słuchacze przebywać będą do 25 października. Przed nimi okres intensywnej nauki (1147 godzin dydaktycznych), w trakcie której zdobywać będą niezbędną wiedzę i umiejętności. Pod koniec nauki odbędą także - w ramach praktyk - pierwsze służby w terenie pod okiem starszych kolegów. Całe szkolenie zakończone zostanie egzaminem, uzyskanie oceny pozytywnej będzie dla słuchaczy początkiem prawdziwej służby w Policji.