Międzynarodowe szkolenie policjantów

Data publikacji 05.04.2024

Dobiegają końca przygotowania do międzynarodowego projektu współpracy policyjnych jednostek szkoleniowych realizowane w ramach europejskiego Programu Erasmus+. Pierwsze, pilotażowe zajęcia z udziałem policjantów z Polski, Chorwacji, Litwy oraz Bośni i Hercegowiny odbędą się już w maju.

Projekt współpracy policyjnych jednostek szkoleniowych rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Gospodarzem projektu jest Akademia Policji w Zagrzebiu a uczestnikami: Szkoła Policji Litwy, Agencja ds. Edukacji i Szkolenia Zawodowego w Bośni i Hercegowinie oraz Szkoła Policji w Słupsku. We wrześniu również - w Zagrzebiu - nastąpiło podpisanie porozumienia między uczestnikami programu.

W październiku ubiegłego roku odbyły się pierwsze spotkania w formule on-line, podczas których koordynatorzy i eksperci wspólnie utworzyli ogólny zarys tematyki oraz programu szkolenia, który zatytułowali jako „Wspólny program nauczania dla służb ratowniczych w zakresie użycia siły i procedur taktycznych pierwszej pomocy - `FIRST-TAC` ”.

Ostatnie spotkanie robocze wszystkich stron odbyło się w Bośni i Hercegowinie, w znajdującej się w Mostarze, Agencji Edukacji i Rozwoju Zawodowego Kadr należącej do Ministerstwa Bezpieczeństwa. W trakcie kilkudniowych obrad zatwierdzono ostatecznie  cele szkolenia oraz wytyczne do realizacji poszczególnych zagadnień. Wyznaczono również ramy czasowe realizacji poszczególnych elementów szkolenia.
Szkołę Policji w Słupsku reprezentował podinsp. Sebastian Majchrzak, nadkom. Michał Jaśkowski, nadkom. Przemysław Kuciński oraz podkom. Aleksander Ziobro.

Pierwsze pilotażowe szkolenie w ramach całego cyklu zajęć w krajach-uczestnikach programu zostaną zrealizowane od 6 do 10 maja w Chorwacji. Uczestniczyć będą w nich policyjni instruktorzy z państw-partnerów programu. W następnej kolejności zajęcia odbędą się też w pozostałych krajach.
Zamiarem organizatorów jest nie jednorazowe a cykliczne przekazywanie wiedzy - instruktorzy, którzy ukończą szkolenie będą mogli dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami kolejnymi szkolonym przez siebie grupami policjantów.