Policyjno-strażackie szkolenie

Data publikacji 29.04.2024

Jak wydawać sygnały i polecenia uczestnikom ruchu drogowego - zajęcia z tej tematyki, ze strażakami ochotnikami przeprowadził wykładowca Szkoły Policji. Druhowie z jednostek OSP mogą kierować ruchem na drodze podczas prowadzenia działań ratowniczych.

Zajęcia praktyczne poprzedził krótki wykład, w czasie którego mł.asp. Łukasz Sulima z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego przedstawił przepisy prawne, dające strażakom uprawnienia w zakresie kierowania ruchem pojazdów. Zgodnie z zapisami rozporządzeń, strażacy jednostek ochrony przeciwpożarowej, podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej, są uprawnieni do kierowania ruchem pojazdów mechanicznych.

Strażak Państwowej Straży Pożarnej oraz członek Ochotniczej Straży Pożarnej dający polecenia i sygnały w zakresie kierowania ruchem na drodze podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej powinien być wyposażony w ubranie specjalne zgodne w wymogami określonymi w przepisach określających strój tych formacji.

Po krótkim wykładzie uczestnicy szkolenia przeszli na plac manewrowy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Słupsku, gdzie w praktyce uczyli się podawania poszczególnych sygnałów regulujących ruch. W zajęciach udział wzięli strażacy ochotnicy, którzy znajdują się w trakcie podstawowego szkolenia pożarniczego. Jednym z jego elementów jest kierowanie ruchem drogowym na miejscu zdarzenia. Współpraca słupskiej Szkoły Policji z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku trwa w tym zakresie od wielu lat.