Niemieckie prawo dla polskich policjantów

image Z udziałem polskich i niemieckich policjantów rozpoczęło się dziś rano kolejne seminarium międzynarodowe przygotowujące funkcjonariuszy obu państw do wspólnej służby z strefie przygranicznej. Seminaria są jednym z elementów współpracy pomiędzy Szkołą Policji w Słupsku i Wyższą Zawodową Szkołą Policji w Oranienburgu niedaleko Berlina.

Rozpoczęte dziś seminarium poświęcone jest niemieckiemu prawu, które podczas służby w Niemczech obowiązuje polsko-niemieckie patrole. Wykładowcy niemieccy omówią praktyczne aspekty form działania Policji, takich jak między innymi legitymowanie, kontrola osobista i zatrzymanie. W trakcie zajęć omawiane będą również kwestie zapewnienia przez niemieckich policjantów bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby.

imageOprócz zajęć wykładowych, program seminarium przewiduje również zajęcia praktyczne. Niemieccy policjanci zaprezentują hali sportowej wybrane techniki interwencji. Polscy policjanci będą mogli praktycznie przećwiczyć stosowane przez niemieckich kolegów sposoby obezwładniania osób znajdujących się pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków.
Uzupełnieniem zajęć praktycznych będzie wizyta Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku, gdzie niemieccy goście będą mogli obserwować codzienne działania polskich policjantów pełniących służbę.

Osobny blok stanowić będą zajęcia poświęcone zagadnieniom ruchu drogowego. Policjanci, pełniący na co dzień służbę na drodze, omawiać będą wybrane czynności podejmowane wobec uczestników ruchu drogowego. Polscy policjanci muszą bowiem znać nie tylko podobieństwa, ale i różnice. Dotyczy to na przykład sprawdzania dokumentów, weryfikowania ich oryginalności oraz postępowania na miejscu zdarzeń drogowych.

imageW seminarium uczestniczą wykładowcy Szkoły Policji z Oranienburga oraz polscy i niemieccy policjanci, którzy na co dzień pełnią służbę w strefie przygranicznej, zarówno po polskiej, jak i po niemieckiej stronie. Kolejnym etapem wzajemnej współpracy będzie seminarium w Oranienburgu, podczas którego polscy policjanci prezentować będą obowiązujący w naszym kraju system prawny w odniesieniu do działań podejmowanych przez Policję.

(22.10.2012)