Kryminalnnie w słupskiej Szkole Policji

image Systematycznie rozszerza się oferta szkoleniowa słupskiej Szkoły Policji. Obok kursów typowo prewencyjnych pojawiły się kolejne szkolenia z zakresu kryminalnego. Absolwenci dwóch pierwszych edycji nowego kursu opuścili już mury naszej placówki.

Oferta edukacyjna dla policjantów pionu kryminalnego poszerzyła się o 5-dniowy kursu specjalistyczny w zakresie współpracy z osobowymi źródłami informacji. Kurs realizowany jest przez wykładowców Zakładu Służby Kryminalnej przy ogromnym wsparciu policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji ze Szczecina. W tej chwili zrealizowaliśmy dwie edycje tego kursu, a w planach szkoleniowych znajdują się kolejne. Uczestniczą w nich funkcjonariusze, którzy na co dzień zajmują się między innymi pozyskiwaniem policyjnych informatorów.

W ostatnich dniach przygotowaliśmy też kolejną grupę policjantów, którzy będą prowadzić przesłuchania z wykorzystaniem najnowszych technik. Absolwenci kursu specjalistycznego z taktyki i techniki przesłuchań metodą amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego wykonywali wiele ćwiczeń, które miały na celu przygotowanie ich do przesłuchania poznawczego i rozmowy z podejrzanym. Wykładowcy wskazywali na sposoby wykrywania kłamstwa i uczyli konstrukcji pytań zadawanych podczas rozmowy z interesantem. Najważniejsze - i zarazem najtrudniejsze - zadanie słuchacze mieli do wykonania pod koniec szkolenia. Musieli wówczas przeprowadzić rozmowę z podejrzanym w taki sposób, aby przyznał się on do popełnienia przestępstwa.
W rolę pozorantów wcielili się, prowadzący zajęcia wykładowcy Zakładu Słuzby Kryminalnej i Zakładu Ogólnozawodowego. Podczas tych ćwiczeń wykorzystywane są dwa pomieszczenia symulacyjne. W jednym odbywało się przesłuchanie, a w drugim pozostała część uczestników obserwowała przebieg czynności. Każde ćwiczenie oceniane było przez całą grupę. Podczas tych zajęć słuchacze wykorzystali całą wiedzę i umiejętności, jakie dotychczas posiadali z pracy zawodowej i o jakie poszerzyli je na kursie.

(28.5.2013)