Aktualności

Edukacja dla bezpieczeństwa

imagePrzedstawiciele Szkoły Policji uczestniczyli w konferencji naukowo-eksperckiej pod hasłem „Edukacja dla bezpieczeństwa jako element systemu bezpieczeństwa narodowego” pod honorowym patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Głównym celem konferencji, która odbywała się w łomżyńskiej Wyższej Szkole Agrobiznesu, było stworzenie warunków do wymiany myśli, poglądów i doświadczeń przez naukowców i praktyków, zajmujących się problematyką edukacji w obszarze szeroko definiowanego bezpieczeństwa. Wśród obszarów tematycznych konferencji znalazły się takie zagadnienia jak: bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie kryzysowe, rola służb i instytucji w gwarantowaniu bezpieczeństwa publicznego, kooperacja ze społeczeństwem - dobre praktyki.

Szkołę Policji w Słupsku reprezentowali nadkom. dr Arkadiusz Gliszczyński oraz podinsp. Grzegorz Awsiukiewicz - przedstawiciele Zakładu Interwencji Policyjnych. Dr Gliszczyński wystąpił z prelekcją zatytułowaną „Korczak w Policji. Wyniki badań własnych po roku prowadzenia programu twórczej resocjalizacji „Sport moją tarczą”, adresowanego do dzieci z Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Słupsku.”
- Tytuł jest trochę kontrowersyjny, bo na pierwszy rzut oka, co Policja ma wspólnego z Korczakiem, jednak proszę pamiętać, że był on jednym z najwybitniejszych polskich wychowawców, pedagogów” - mówi autor prelekcji. - Korczak zaznaczał, że każde dziecko winno rozwijać się na trzech płaszczyznach: psychologiczno-społecznej, etycznej i biologiczno-zdrowotnej, a z nich trzech fundamentem zawsze musi być ta ostatnia. Dlatego też nasze oddziaływania resocjalizacyjne są zajęciami sportowymi - dodaje dr Gliszczyński.

To nie pierwszy udział przedstawicieli słupskiej Szkoły Policji w łomżyńskich konferencjach. W ubiegłym roku Arkadiusz Gliszczyński brał udział w konferencji „Kryzys i zarządzanie. Teoria i praktyka”. Pokłosiem tej konferencji było wydanie zeszytów naukowych, w których Szkoła Policji w Słupsku również zaznaczyła swoją obecność - poprzez artykuł „Przestępczość nieletnich - niewydolność procesu socjalizacji, czy kryzys systemu prawnego”.

W skład komitetu programowego łomżyńskiej konferencji weszli przedstawiciele kilku placówek naukowych w tym: Uniwersytetu w Białymstoku - prof. dr hab. Mirosław Sobecki, Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku - prof. dr hab. Hanna Konopka, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie - prof. dr hab. Grzegorz Sobolewski, Społecznej Akademii Nauk w Warszawie - prof. dr hab. Konrad Raczkowski, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie - prof. dr hab. Ryszard Jakubczak, Szkoły Policji w Słupsku - nadkom. dr Arkadiusz Gliszczyński.

(31.10.2013)

Powrót na górę strony