II Turniej Klas Policyjnych

Zakończył się II Turniej szkół ponadgimnazjalnych z klasami o profilu policyjnym, które w ramach porozumienia współpracują ze Szkołą Policji w Słupsku. W interdyscyplinarnej rywalizacji udział wzięli uczniowie z Białego Boru, Malborka, Sulęcina i Słupska.

Za zajęcie trzech pierwszych miejsc w klasyfikacji drużynowej uczestnicy turnieju otrzymali szklany puchar oraz pamiątkowe tablice ufundowane przez Komendanta Szkoły, natomiast za zajęcie trzech pierwszych miejsc w klasyfikacji indywidualnej zostały wręczone nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezesa Słupskiego Policyjnego Towarzystwa Sportowego.

W ramach Turnieju rozegrane zostały następujące konkurencje:
- sprawdzian wiedzy,
- test umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
- test umiejętności strzeleckich (strzelanie z broni pneumatycznej),
- test sprawności fizycznej (tor przeszkód).

Sprawdzian wiedzy, przeprowadzany był w formie testu, który obejmował ogólną wiedzę o Policji i składał się z dwóch części. Pierwsza część testu zawierała 30 pytań dotyczących:
- wiedzy o Szkole Policji w Słupsku,
- historii i współczesności Policji,
- struktury organizacyjnej Policji,
- obowiązków i uprawnień Policji w trakcie legitymowania, użycia śpb i zatrzymania,
- organizacji służby w Policji,
- wybranych aspektów etyki zawodowej;
- ogólnej wiedzy o wykroczeniach i przestępstwach.

Druga część testu zawierała 15 pytań z zakresu wybranych elementów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej:
- opatrywania ran i tamowania krwotoków,
- unieruchamiania urazów kostno-stawowych,
- postępowania z osobą nieprzytomną,
- resuscytacji krążeniowo-oddechowej,
- czynności ratowniczych w oparzeniach termicznych i chemicznych,
- działanń przeciwwstrząsowych,
- zastosowania „łańcucha ratunkowego”.

Test umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzany był w formie zadania praktycznego wykonywanego przez drużynę składającą się z dwóch zawodników (para mieszana). Wykonanie zadania polegało na zastosowaniu umiejętności ratowania życia człowieka w sytuacjach symulowanych.

Test umiejętności strzeleckich przeprowadzany był w formie zadania praktycznego wykonywanego indywidualnie przez każdego zawodnika. Konkurencja polegała na oddaniu dziesięciu strzałów z broni pneumatycznej - pistolet typu GAMMO 4,5 mm - do tarczy TS - 8/88 z odległości 10 m, z postawy stojącej, trzymanie broni dowolne w czasie 10 minut.

Test sprawności fizycznej odbywał się w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 kwietnia 2012 roku w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji z wyłączeniem tabeli „Normy czasowe i punktacja za pokonanie sprawnościowego toru przeszkód”. Rywalizacja pomiędzy szkołami jak i poszczególnymi zawodnikami była bardzo zacięta, co obrazują poniższe wyniki:

Klasyfikacja zespołowa:

1. miejsce
 Prywatne Młodzieżowe Liceum Ogólnokształcące w Słupsku   490 pkt.
2. miejsce
 Zespół Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze   438 pkt.
3. miejsce
 Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku   431 pkt.
4. miejsce
 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku   392 pkt.
5. miejsce
 Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie   299 pkt.

Poza konkurencją w zawodach brali udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 ze Słupska.
Klasyfikacja indywidualna:

1. miejsce
 Marcin Kakao   Zespół Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze   145 pkt.
2. miejsce
 Kacper Gorgoń   Zespół Szkół Informatycznych w Słupsku   144 pkt.
3. miejsce
 Michał Fudala   Prywatne Młodzieżowe Liceum Ogólnokształcące w Słupsku   142 pkt.

Na szczególne wyróżnienie zasługują również uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku którzy uzyskali w teście sprawność fizycznej wybitne wyniki tj. Karol Janczewski 1 minuta i 1 sekunda, natomiast Paweł Głowacki - 1 minuta i 4 sekundy.

(26.04.2013)