Policyjne kwiaty pod pomnikiem Państwa Podziemnego

imageDelegacja słupskiej Policji w Słupsku wzięła udział w obchodach upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem znajdującym się przy ulicy Nowobramskiej, tuż przy kościele Mariackim.

Obchody rocznicy powstania Państwa Podziemnego zgromadziły pod pomnikiem mieszkańców Słupska, kombatantów, a także przedstawicieli różnych służb i formacji mających swoje siedziby na terenie miasta. Uroczystość została przygotowana przez słupski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wśród delegacji składających kwiaty była także reprezentacja słupskiej Policji: mł.insp Ryszard Jakubowski - naczelnik Wydziału Organizacji i Dowodzenia Szkoły Policji oraz mł.insp. Krzysztof Straszak - Komendant I Komisariatu przy ulicy Reymonta.

Uczestnictwo w tego rodzaju uroczystościach to jeden z elementów integracji społeczności policyjnej z mieszkańcami Słupska. Przedstawiciele Szkoły Policji uczestniczą nie tylko w uroczystościach; aktywnie wspierają także swoich kolegów z Komendy Miejskiej w różnych działaniach mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa Słupszczan. Na początku października po raz kolejny na ulicach Słupska spotkać będzie można słuchaczy, którzy pełnić będą swoje pierwsze służby.

Po części religijnej, która obywała sie w kościele Marickim, delegacje przeszły pod pamiątkowy obelisk znajdujący się tuż przy świątyni. W dalszej części głos zabrał między innymi dr Tomasz Katafjasz z Akademii Pomorskiej, który przypomniał, że protoplastą Polskiego Państwa Podziemnego było, stworzone już podczas Powstania Styczniowego, Tajemne Państwo Polskie.
Uroczystości przy obelisku odbyły się dokładnie w rocznicę utworzenia Poslkiego Państwa Podziemnego. Miało to miejsce 26 września 1939 roku w Warszawie; powstała wtedy Służba Zwycięstwu Polsce, przemianowana nstępnie na Polskie Panstwo Podziemne.

(27.9.2012)