Włoskie strzelanie

W Centrum Szkoleń Specjalnych (Centro Addestramento di Specializzazione) Guardia di Finanza w Orvieto ,jednej ze specjalistycznych policji włoskich przebywała 7-osobowa grupa polskich policantów. Merytoryczny nadzór nad grupą pełnił kierownik Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego Szkoły Policji w Słupsku, mł. insp. Zbigniew Zubel.

Cała grupa przeszła szkolenie według włoskiej koncepcji treningu strzeleckiego w różnych aspektach dostosowania do potrzeb służby. Niezapomniane wrażenie zrobił na wszystkich "shooting house", obiekt na którym można się szkolić z wykorzystaniem amunicji "simunition". O intensywności treningu mogą świadczyć rany u niektórych ćwiczących. Centrum posiada także rozbudowaną strzelnicę kontenerową oraz korzysta z poligonu wojskowego, na którym można strzelać ze wszystkich dostępnych rodzajów broni.

Polska grupa ukończyła także podstawowy trening z zakresu działań antyterrorystycznych. Poza nowoczesną, ciekawą bronią i wyposażeniem włoskich kolegów można było poznać sposoby szybkiego i wolnego desantu na linie, sposoby kajdankowania i walki wręcz. Polscy policjanci, reprezentujący Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, uzyskali certyfikat i tytuł „Anti-terrorismo primo imperio” (funkcjonariusz zwalczania terroryzmu) oraz specjalne zielone berety. Tytuł ten otrzymał także przedstawiciel naszej Szkoły, który kierował polską grupą.

Strona włoska podjęła teraz starania o podobny trening w polskich warunkach.

imageimage

(18.10.2010)