Pierwsza pomoc pod ostrzałem

image Wykładowca Zakładu Ogólnozawodowego Szkoły Policji w Słupsku poprowadził fragment XIX edycji warsztatów szkoleniowych instruktorów służb mundurowych województwa podlaskiego. Zajęcia odbywały się na terenie podlaskich Oddziałów Prewencji Policji w Białymstoku. Scenariusz zajęć obejmował między innymi podejmowanie właściwych decyzji podczas sytuacji stresowych wymagających szybkiej reakcji.

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Udział w nim wzięli funkcjonariusze Policji, Izby Celnej, Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, Aresztu Śledczego w Białymstoku, Straży Ochrony Kolei, Straży Granicznej i Straży Miejskiej w Białymstoku. Zajęcia obejmowały ćwiczenia sytuacji, z jakimi może spotkać się funkcjonariusz podczas codziennej służby.

Drugi dzień warsztatów poświęcony był między innymi udzielaniu pierwszej pomocy. Ćwiczenia i symulacje z tego zakresu poprowadził wykładowca słupskiej Szkoły Policji st.sierż. Michał Kurdziel. Wśród ćwiczonych założeń było między innymi udzielenie pomocy i transport w bezpieczne miejsce rannego policjanta, który został postrzelony w trakcie pełnienia służby. Wszystkie ćwiczenia przeprowadzane były w warunkach maksymalnie zbliżonych do realiów codziennej policyjnej służby.

Podczas części warsztatowej uczestnicy ćwiczyli między innymi zakładanie różnego rodzaju opatrunków samemu sobie oraz innym osobom. Wykładowca naszej Szkoły zwracał także szczególną uwagę na fakt, że działania ratownicze odbywają się często w warunkach ogromnego stresu, który trzeba opanować zanim zaczniemy fachowo udzielać pomocy.

St.sierż. Michał Kurdziel na co dzień zajmuje się kształceniem słuchaczy szkolenia podstawowego w zakresie pierwszej pomocy. Jego specjalizacją jest ratownictwo taktyczne na polu walki. Przed rozpoczęciem służby Policji był dowódcą medycznego plutonu ewakuacyjnego w Afganistanie.

"Obiektyw" TVP3 Białystok
fragment wydania z 24 kwietnia 2013 roku