Aktualności

O bezpieczeństwie publicznym w Czerwonym Borze

image „Wiedza i umiejętności funkcjonariuszy różnych służb, wymagają ciągłej systematyzacji i konstruktywnej krytyki, dzięki czemu efektywniejsze będzie projektowanie dalszej przyszłości i współpracy na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego” - to jedna z konkluzji seminarium, w którym uczestniczyli przedstawiciele Szkoły Policji w Słupsku.

„Wiedza i umiejętności funkcjonariuszy różnych służb, wymagają ciągłej systematyzacji i konstruktywnej krytyki, dzięki czemu efektywniejsze będzie projektowanie dalszej przyszłości i współpracy na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego” - to jedna z konkluzji seminarium, w którym uczestniczyli przedstawiciele Szkoły Policji w Słupsku.

Wykładowcy z Zakładu Interwencji Policyjnych: kom. Arkadiusz Gliszczyński, podinsp. Krzysztof Plumbaum i podinsp. Sebastian Majchrzak wzięli udział w organizowanym przez Dyrektora Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, seminarium pod tytułem „Multidyscyplinarny model wykorzystania technik interwencyjnych w Służbie Więziennej”.
Głównym celem tego przedsięwzięcia było uzyskanie wspólnego języka, którym posługiwać się będą podmioty współdziałające podczas prowadzonych działań w trakcie rozwiązywania zaistniałych sytuacji kryzysowych. W seminarium trwającym trzy dni brało udział łącznie około 100 funkcjonariuszy różnych formacji w tym: Służby Więziennej, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Straży Pożarnej.

Zajęcia w ramach seminarium były podzielona na siedem paneli szkoleniowych:
1. Szkolenie z zakresu posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego w tym paralizatorem elektrycznym Taser X 26 przeprowadzone przez wykładowców Zakładu Interwencji Policyjnych Szkoły Policji w Słupsku,
2. Techniki interwencyjne - szkolenie przeprowadzone przez wykładowców Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu,
3. Czarna taktyka – szkolenie przeprowadzone przez policjantów Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Białymstoku (2 panele),
4. Czerwona taktyka - zajęcia przeprowadzone przez członków Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Katowic,
5. Warsztaty negocjacyjne przeprowadzone przez funkcjonariuszy Komendy wojewódzkiej Policji w Białymstoku,
6. Szkolenie z zakresu rozpoznawania materiałów oraz substancji niebezpiecznych i niedozwolonych przeprowadzone przez przedstawicieli Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej Placówka Okęcie.

Wykładowcy Szkoły Policji w Słupsku w trakcie trzeciego dnia seminarium przeprowadzili Turniej strzelecki o puchar Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.

Czwarty dzień zarezerwowany był na sympozjum naukowo-eksperckie ,,Kryzys i zarządzanie, teoria i praktyka” zorganizowane przez Zakład Karny w Czerwonym Borze, Wyższą Szkołę Administracji Publicznej w Białymstoku oraz Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży. Sympozjum odbyło się pod patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisława Chmielewskiego oraz Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Podzielone było na dwa panele: pierwszy z udziałem przedstawicieli świata nauki, a drugi z udziałem ekspertów z różnych służb mundurowych.
Nasza Szkoła również w tym przedsięwzięciu mocno zaznaczyła swoją obecność. Kom. Arkadiusz Gliszczyński był członkiem komitetu programowego sympozjum, jak również prelegentem na pierwszym panelu, gdzie wygłosił referat „Przestępczość nieletnich - niewydolność procesu socjalizacji, czy kryzys systemu prawnego”.

(9.10.2012)

Powrót na górę strony