Przygotowani na najtrudniejsze sytuacje

image Zajęcia fakultatywne z zakresu ratownictwa taktycznego dla funkcjonariuszy przygotowujących się do misji w Kosowie odbywały się podczas ostatnich dwóch dni pobytu Jednostki Specjalnej w słupskiej Szkole Policji. Warsztaty przeprowadzone zostały przez wykładowców Zakładu Ogólnozawodowego oraz policjantów biorących udział w przygotowaniach do misji (członków zespołu medycznego oraz funkcjonariuszy, którzy w swoich jednostkach prowadzą zajęcia z zakresu technik ratowniczych).

Podczas szkolenia były poruszane zagadnienia dotyczące: algorytmu działania ratowniczego w środowisku niebezpiecznym uwzględniającego obrażenia bojowe; wykorzystanie sprzętu ratowniczego (staz taktycznych, opatrunków „izraelskich”, typu OLAES oraz opatrunków hemostatycznych); sposobów zaopatrywania obrażeń penetrujących w obrębie klatki piersiowej; zaopatrywania ran głębokich metodą tzw. pakowania rany; metod badania osoby rannej w środowisku bezpośredniego zagrożenia oraz technik ewakuacji z pomieszczeń i pojazdów.

Ciekawym elementem były ćwiczenia dotyczące zaopatrywania rannych funkcjonariuszy podczas działań w sytuacji zbiorowego naruszenia ładu i porządku publicznego. Dzięki pomocy słuchaczy z Kompanii VII o X, którzy wcieli się w rolę rannych i agresywnego tłumu napierającego na interweniujących policjantów, możliwe było urealnienie działań ratowniczych.
Ćwiczenia stanowiły istotny element zgrywający i podsumowujący umiejętności z zakresu taktyki, działań pododdziałów zwartych oraz ratownictwa.

Przeprowadzone zajęcia były również nieocenionym warsztatem dla wykładowców, którzy wyciągając wnioski z poszczególnych ćwiczeń i spostrzeżeń słuchaczy kursu specjalistycznego określili dokładne potrzeby zmian w aspekcie przygotowania kolejnych kursów.
Również doświadczenie osób biorących już kolejny raz udział w misji pozwoliło w odpowiedni sposób przygotować zakres tematyczny warsztatów.

(19.10.2012)