Aktualności

Kolejne edycje kursów specjalistycznych

imageIntensywnie przebiega szkolenie policjantów na kursach specjalistycznych w słupskiej Szkole Policji. W piatek zakończyły się trzy kolejne edycje szkoleń. Świadectwa ukończenia otrzymali absolwenci kursu dla oficerów prasowych, kursu udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań specjalnych oraz kursu w zakresie pozyskiwania i współpracy z osobowymi źródłami informacji.

Na kursie PPWDS dziesięciu policjantów zdobywało wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań specjalnych. Zajęcia ukierunkowane są na doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej w warunkach działań specjalnych, które obejmują między innymi ratowanie innych osób w sytuacji ostrzału przez niebezpiecznego przestępcę.
W trakcie szkolenia policjanci realizowali zajęcia dotyczące postępowania ratowniczego w miejscu zdarzenia; resuscytacji według standardów Europejskiej Rady Resuscytacji oraz postępowania z poszkodowanym po urazie.
Zajęcia praktyczne przewidywały też kształcenie umiejętności w zakresie postępowania w sytuacjach nietypowych, w stanach zagrożenia życia oraz przygotowanie osób poszkodowanych do ewakuacji i nadzorowania ich stanu do czasu przekazania zespołowi ratownictwa medycznego. Całość zajęć zakończona została praktycznym sprawdzianem nabytych umiejętności.

imageRozmowa w studio radiowym, wywiad na miejscu zabójstwa i prowadzenie konferencji prasowej – to niektóre z zadań praktycznych, które do wykonania mieli rzecznicy i oficerowie prasowi podczas symulacji w słupskiej Szkole Policji. Policjanci, którzy na co dzień mają do czynienia przedstawicielami mediów, podnosili swoje umiejętności na specjalistycznych kursach.
W zajęciach wzięła udział trzynastoosobowa grupa policjantów, którzy w swoich jednostkach udzielają na co dzień informacji dziennikarzom. Przeważająca cześć kursu to zadania praktyczne; przed każdym z nich omawiane są założenia, a także wymagania stawiane policjantowi udzielającemu informacji. Każdy z uczestników udziela wywiadu w studio radiowym, a także spotyka się z dziennikarzami, którzy przyjechali ma miejsce zabójstwa młodej kobiety. W trakcie udzielania informacji mieszkańcy bloku, w którym doszło do zabójstwa głośno komentowali działania policjantów, a swoimi wtrąceniami przerywali udzielanie informacji dziennikarzom. Dodatkową trudnością był fakt, że wywiady nagrywane były również przez zawodowych dziennikarzy, którzy realizowali materiał na temat szkolenia rzeczników.

W trakcie kursów, swoim doświadczeniem w kontaktach z mediami podzielił się insp. Dariusz Nowak z małopolskiej Policji, który przez kilkanaście lat był rzecznikiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W zespole wykładowców znaleźli się również psychologowie i dziennikarze. Zajęcia miały charakter warsztatowy - wszystkie wykonane nagrania były następnie wspólnie omawiane przez grupę, z jednoczesnym wskazaniem mocnych stron oraz punktów, które wymagają jeszcze dopracowania.

W piątek zakończyły się również zajęcia na kolejnej edycji kursu dotyczącego współpracy z osobowymi źródłami informacji. Szkolenie to przeznaczone jest dla policjantów służby kryminalnej, wykonujących na co dzień w jednostkach terenowych czynności operacyjno-rozpoznawcze.
Głównym celem szkolenia jest przygotowanie do wykonywania czynności związanych z: typowaniem i doborem osobowych źródeł informacji, planowaniem, nawiązywaniem i kontynuowaniem współpracy z osobowymi źródłami informacji z zachowaniem zasad konspiracji i bezpieczeństwa, uzyskiwaniem, gromadzeniem, dokumentowaniem i wykorzystaniem uzyskiwanych informacji.
Istotną część szkolenia stanowią zajęcia praktyczne z udziałem policjantów z komórek do spraw werbunków wydziałów wywiadu kryminalnego KWP, CBŚ KGP, którzy w realizowanych symulacjach odgrywają rolę pozorantów. Warunkiem ukończenia kursu jest uzyskanie ocen pozytywnych z wykonania wymaganych programem zadań. Rozpoczęta w poniedziałek edycja kursu jest piątą z czternastu przewidzianych na ten rok.

(14.10.2013)

Powrót na górę strony