Udzielanie pomocy rannemu policjantowi

image Udzielenie pomocy nieprzytomnemu policjantowi potrąconemu przez samochód – to założenie praktyczne, które musieli wykonać wczoraj po południu słuchacze biorący udział w zawodach w udzielaniu pierwszej pomocy. Wczorajsze zmagania to druga część rywalizacji - wcześniej słuchacze rozwiązywali test wiedzy.

Zawody składały się z dwóch modułów: test wiedzy teoretycznej składający się z 30 pytań i zadanie praktyczne. Część teoretyczna została rozegrana w ubiegłym tygodniu natomiast wczoraj patrole złożone ze słuchaczy przystąpiły do rywalizacji w jak najlepszym wykonaniu zadania praktycznego.
Zadanie polegało na udzieleniu pierwszej pomocy policjantowi, który próbował zatrzymać pojazd do kontroli drogowej. Kierowca pojazdu nie zastosował się do dawanych przez policjanta sygnałów i próbował go ominąć. Manewr omijania nie udał się i pojazd potrącił stojącego policjanta, który po uderzeniu upadł na pobocze i stracił przytomność. Dodatkowo policjant doznał otwartego złamania dłoni. Kierowca nie zatrzymał się i odjechał w nieznanym kierunku.

Każdy z patroli po przybyciu na miejsce zdarzenia musiał udzielić pomocy nieprzytomnemu, rannemu policjantowi. Ocenie podlegało między innymi sprawdzenie funkcji życiowych poszkodowanego oraz wstępne upewnienie się, czy poszkodowany nie doznał dodatkowych złamań i obrażeń. Policjanci musieli również wykazać się umiejętnością porozumiewania się droga radiową z oficerem dyżurnym, a także odpowiednim sposobem opisu obrażeń poszkodowanego. Łącznie ocenie podlegało ponad 30 elementów interwencji. Ostateczne wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco:

1 miejsce    post. Piotr Bałasz, post. Paweł Baran    Kompania VII, pluton 1
               2 miejsce    post. Robert Przyimka, post. Tomasz Pietrzyk    Kompania VII, pluton 3
               3 miejsce    post. Karol Kolasiński, post. Jacek Rosiński    Kompania VIII, pluton 5

Zawody zostały przygotowane i przeprowadzone przez Zespół Medyczny Zakładu Ogólnozawodowego.

(29.10.2012)