Absolwenci w terenie, nowi na szkoleniu

Intensywnie przebiega szkolenie zawodowe podstawowe w słupskiej Szkole Policji. Mury Szkoły opuszczają świeżo wyszkoleni policjanci prewencji, a ich miejsce zajmują osoby, które złożyły dopiero policyjne ślubowanie.

Mury Szkoły opuściło ostatnio 72 słuchaczy, którzy po prawie półrocznym szkoleniu, nabyli niezbędną wiedzę do pełnienia służby na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji. W ostatnim dniu szkolenia słuchacze zdawali egzamin pisemny, który decydował o ich dalszej policyjnej przyszłości. Egzamin zdali wszyscy, a średnia wyniosła 4,2. Odnotowano jedną ocenę wyróżniającą, zaś najwięcej, bo 44 było ocen dobrych.

W tej chwili absolwenci Szkoły Policji w Słupsku przebywają na obowiązkowych praktykach w Oddziałach Prewencji Policji rozlokowanych w różnych częściach kraju. W jednostkach tych nasi absolwenci odbędą 37 służb w ciągu 49 dni; później powrócą już na stałe do swoich macierzystych jednostek.

W minionym tygodniu, w czwartek, na kursie podstawowym naukę rozpoczęło 120 słuchaczy. Przez 29 tygodni zdobywać będą policyjną wiedzę niezbędną do pełnienia służby w swoich macierzystych jednostkach. W czasie wolnym od nauki słuchacze będą mieli do dyspozycji szereg obiektów sportowych i liczącą ponad 40 tysięcy woluminów szkolną bibliotekę. Na zakończenie szkolenia zdawać będą egzamin, który zdecyduje o tym, czy mogą rozpocząć już normalną służbę.

Pierwsze tygodnie zajęć to tak zwany okres unitarny, podczas którego słuchacze muszą dokładnie zapoznać się z regulaminami musztry oraz codziennym funkcjonowaniem z w jednostce zhierarchizowanej. Okres unitarny, jest ważny również dlatego, że wobec braku obowiązkowej służby wojskowej, dla młodych ludzi jest to pierwszy kontakt mundurem, a w dalszej perspektywie również z bronią. W trakcie okresu unitarnego słuchacze nie mogą wychodzić poza obręb jednostki; wyjątkiem jest kilkugodzinna przepustka niedzielna.

(30.9.2013)