Na kurs do Słupska, by szkolić innych

image Dwa specjalistyczne kursy instruktorskie trwają w słupskiej Szkole Policji. Ich absolwenci będą w przyszłości szkolić swoich kolegów w jednostkach terenowych z zakresu wyszkolenia strzeleckiego i technik interwencji.

Jako jedyna Szkoła Policji w kraju przygotowujemy instruktorów strzelań policyjnych. Kolejna edycja tego specjalistycznego kursu rozpoczęła się we wtorek przed południem. Policjanci uczestniczący w kursie instruktorów wyszkolenia strzeleckiego reprezentują Komendy Wojewódzkie, Centralne Biuro Śledcze. Aby przystąpić do szkolenia każdy uczestnik musiał zdać egzamin wstępny. Wynik pozytywny umożliwiał rozpoczęcie nauki. W ciągu czterech tygodni szkolenia w Słupsku 15 policjantów zdobywać będzie wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat prowadzenia zajęć z wyszkolenia strzeleckiego. Zajęcia takie, w ramach obowiązkowego doskonalenia zawodowego, prowadzone są we wszystkich jednostkach Policji. Program tych zajęć zatwierdza corocznie Biuro Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji.

Szkoła Policji w Słupsku od kilkunastu lat jako jedyna w Polsce przygotowuje policjantów tej specjalności. Zajęcia, w odpowiednio przygotowanych obiektach, prowadzą doświadczeni wykładowcy Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego. Nowoczesne obiekty strzelnicze umożliwiają przeprowadzenie wszystkich strzelań programowych.
Na zakończenie kursanci przystąpią do egzaminu; jest on przeprowadzany dwuetapowo. Składa się z dwóch części: egzaminu wiedzy i egzaminu umiejętności instruktorskich. Egzamin praktyczny polega na zaplanowaniu, zorganizowaniu i przeprowadzeniu szkolenia strzeleckiego z określonego zagadnienia dla grupy policjantów.
Kurs potrwa do 14 sierpnia. Absolwenci szkolenia prowadzić będą samodzielnie zajęcia dla swoich kolegów w jednostkach terenowych.

image Na kolejnym kursie instruktorskim szkolą się policjanci z jednostek terenowych, którzy samodzielnie prowadzić będą zajęcia oraz egzaminować swoich kolegów w jednostkach terenowych z zakresu sprawności fizycznej, taktyki i technik interwencji oraz umiejętności posługiwania się pałką służbową.

Na kurs do Słupska przyjechali policjanci, którzy w swoich jednostkach macierzystych prowadzić będą doskonalenie zawodowe z taktyki i technik interwencji. Przed rozpoczęciem zajęć wszyscy kandydaci przeszli dodatkowy egzamin wstępny, w trakcie którego musieli między innymi wykazać się umiejętnością stosowania siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego oraz umiejętnościami technicznymi służącymi do realizacji interwencji policyjnych.

Kurs trwa cztery tygodnie; na zakończenie wszyscy przystąpią do egzaminu składającego się z dwóch zadań praktycznych oraz samodzielnego przeprowadzenia zajęć z wybranego tematu.

(18.7.2012)