Nowi słuchacze w murach Szkoły Policji

image61 nowo przyjętych policjantów rozpoczęło w czwartek szkolenie podstawowe w murach słupskiej Szkoły Policji. Przez prawie pół roku młodzi ludzie zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby. Dziś uczestniczyli w pierwszych zajęciach programowych.

Młodzi policjanci, którzy przejechali na szkolenie podstawowe to osoby, które do Policji wstąpiły kilka dni temu. Po złożeniu ślubowania i otrzymaniu legitymacji służbowej każdy z nich musi przejść obowiązkowe szkolenie podstawowe, które pozwoli mu w przyszłości pełnić służbę na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji - komórkach patrolowo-interwencyjnych lub w Oddziałach Prewencji Policji. W tej edycji szkolenia policjantów skierowały do Słupska komendy wojewódzkie Policji w Bydgoszczy, Gdańsku i Szczecinie.

W murach Szkoły Policji słuchacze przebywać będą do 24 października. Przed nimi okres intensywnej nauki, w trakcie której zdobywać będą niezbędną wiedzę i umiejętności. Pod koniec nauki odbędą także - w ramach praktyk - odbędą pierwsze służby pod okiem starszych kolegów. Całe szkolenie zakończone zostanie egzaminem, uzyskanie oceny pozytywnej będzie dla słuchaczy początkiem prawdziwej służby w Policji.

Uroczystego otwarcia kursu, które odbyło się w auli, dokonał komendant Szkoły insp. Jacek Gil. W swoim przemówieniu zwrócił on uwagę między innymi na zapis artykułu 25 Ustawy o Policji, który mówi, że „służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii […] posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować […]”.
W inauguracji uczestniczył też pełniący obowiązki kapelana Szkoły ks. dr Dawid Fuławka.

Dzisiejszy pierwszy dzień zajęć dydaktycznych w Szkole - i najbliższe tygodnie - to dla słuchaczy tak zwany okres unitarny, czyli zapoznanie się z regulaminami i codziennym trybem życia w jednostce zmilitaryzowanej z hierarchicznym systemem dowodzenia. Słuchacze mają już za sobą również pierwszą zaprawę poranną, od której przez najbliższe pół roku rozpoczynać będą każdy dzień nauki.

(26.4.2013)