Aktualności

Słuchacze ze Słupska z wizytą w Niemczech

image Kolejna grupa słuchaczy słupskiej szkoły Policji miała okazję przyjrzeć się z organizacji i funkcjonowaniu Policji niemieckiej w Landzie Brandenburgia. Trwająca w ubiegłym tygodniu wizyta została zorganizowana w ramach porozumienia o współpracy zawartego przez Komendanta Szkoły Policji w Słupsku i Prezydenta Wyższej Zawodowej Szkoły Policji w Oranienburgu.

W skład polskiej grupy partnerskiej weszło 21 słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego oraz przedstawiciele kadry dowódczej i dydaktycznej. W trakcie pobytu polscy policjanci przyglądali się szkoleniu niemieckich kolegów oraz zapoznawali z bazą dydaktyczną niemieckiej akademii policyjnej.

Niemieccy koledzy dużą wagę przywiązują się do kształcenia zawodowych umiejętności. Temu celowi służy kompleks nowoczesnych obiektów symulacyjnych, sportowych i strzeleckich. Polscy policjanci mieli okazję między innymi odbyć trening taktyki strzeleckiej z wykorzystaniem interaktywnego systemu strzelań treningowych Blue Box z nakładką Video Live.
Praca systemu polega na tym, iż instruktorzy są nagrywani za pomocą specjalnej kamery sieciowej w pomieszczeniu ćwiczebnym i prezentowani w ciągłej sekwencji wideo lub w obrazach o różnym tle jako aktorzy w czasie rzeczywistym. Strzelający policjant widzi punkty swoich trafień na ekranie-kulochwycie, a „aktorzy” zachowują się odpowiednio do działań funkcjonariusza (aktor upada, strzela dalej, ucieka, komunikuje się itp.). Bezpośrednia komunikacja pomiędzy trenerami i ćwiczącymi odbywa się przy pomocy technik bezprzewodowych.

Wyższa Zawodowa Szkoła Policji w Oranienburgu jest bardzo nowoczesna. Powstała w 2006 roku na terenie byłego obozu koncentracyjnego Saksenhausen-Oranienburg. W obozie więziono między innymi wielu Polaków, w tym 169 profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; tutaj również został zamordowany dowódca Armii Krajowej gen. Stefan Grot-Rowecki.
Cześć dawnych budynków koszarowych SS Totenkopf (formacja znana w naszym kraju jako „Oddziały trupiej czaszki”) oraz warsztatów przymusowej pracy więźniów została zaadaptowana na potrzeby dydaktyczne. Pozostała część dawnego Konzentrationslager stanowi muzeum martyrologii i jest udostępniona do zwiedzania.

Polscy policjanci mieli również okazję zapoznać się z nowoczesnym budynkiem Inspekcji Policji w Barnim (der Polizeiinspektion Barnim) oraz zwiedzić Muzeum Policji w Prezydium Policji w Berlinie (der Polizeipräsidium Berlin). Oprócz tego dla polskich gości był przygotowany bogaty program kulturalny, między innymi zwiedzanie Zamku Cecilienhof oraz Parku Sanssouci.

(28.5.2013)

Powrót na górę strony