Aktualności

Pożegnanie jednostki przed bałkańską misją

image W auli słupskiej Szkoły Policji odbyło się pożegnanie Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, która pełnić będzie służbę w ramach kontyngentu pokojowego Unii Europejskiej na Bałkanach. Udział w pożegnaniu oprócz władz Szkoły wzięli również przedstawiciele Komendy Głównej Policji.

Punktualnie w czwartkowe południe w szkolnej auli odczytano rozkaz Komendanta Głównego Policji o delegowaniu XXI zmiany jednostki Specjalnej Polskiej Policji do służby na Bałkanach, w Kosowskiej Mitrowicy. Komendant Szkoły wręczył natomiast Dowódcy Jednostki flagę narodową, którą policjanci zawieszą na maszcie polskiej bazy.
Tradycyjnie już wszystkie policjantki wyjeżdżające na misję otrzymały kwiaty od słupskich samorządowców, wręczył je wiceprezydent Słupska Andrzej Kaczmarczyk. Policjanci z XXI zmiany przebywali w Słupsku przez miesiąc, w tym czasie poznawali specyfikę służby w Kosowie.

W trakcie miesięcznych zajęć policjanci ćwiczyli między innymi blokady dróg, kontrolę tłumu, przeszukania dużych pomieszczeń, blokady mostów oraz rozdzielanie zwaśnionych grup etnicznych.
Wszystkie policyjne formacje są przygotowane do prowadzenia działań z udziałem plutonów pochodzących z różnych krajów. Wśród zadań, które stoją przed polskimi policjantami są między innymi konwoje polityków i osób duchownych, zabezpieczanie więzień i aresztów, ochrona procesów sądowych szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wsparcie lokalnych jednostek prowadzących kontrolę graniczną w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa, głównie na granicy Kosowa z Serbią i Czarnogórą.

Policjanci, którzy wyjadą do Kosowa to już 21 zmiana kontyngentu. Od grudnia 2008 polscy funkcjonariusze nie służą już pod flagą Narodów Zjednoczonych. Organizację i administrację misji przejęła Unia Europejska. Zmieniło się także miejsce stacjonowania polskich policjantów - po kilku latach służby w stolicy Kosowa Prisztinie, Polacy powrócili do swojej bazy w Kosowskiej Mitrovicy.

Państwa powstałe w wyniku rozpadu Jugosławii cały czas borykają się z konfliktami etnicznymi. Prowincja Kosowo, na terenie której stacjonuje polska Jednostka Specjalna Policji, w lutym 2008 roku ogłosiła jednostronnie niepodległość. Faktu tego w dalszym ciągu nie uznaje Serbia, dla której Kosowo jest integralną częścią serbskiego państwa.
Niejednoznaczna sytuacja polityczna jest dodatkowym źródłem konfliktów pomiędzy kosowskimi Albańczykami i Serbami. Dodajmy, że Serbowie stanowią nieco ponad 5 procent ludności, pozostali to w większości osoby albańskojęzyczne.

Dowódcą delegowanych policjantów, którzy wyjadą do Kosowa jest mł.insp. Cezary Luba a jego zastępcą – nadkom. Krzysztof Janiszewski. Dowódca przygotowującej się w Słupsku Jednostki Specjalnej był już szefem 17. zmiany polskiego kontyngentu na Bałkanach, na przełomie lat 2009/2010.

Tak jak w poprzednich rotacjach, również i teraz w składzie znajdują się kobiety. Na misję wyjedzie 111 policjantów i 4 policjantki, które pełnić będą funkcje zastępcy szefa logistyki, pielęgniarki, ratownika medycznego oraz policjanta plutonu liniowego. Pozostali policjanci stanowić będą rezerwę kadrową. Służbę na Bałkanach policjanci rozpoczną w połowie listopada.

Szkoła Policji w Słupsku jest jedyną szkołą policyjną w kraju kształcącą policjantów wykonujących zadania w misjach pokojowych na całym świecie.

(19.10.2012)

Powrót na górę strony