Modernizacja bibliotek i bezpieczeństwo zbiorów

imageO ochronie zasobów bibliotecznych rozmawiali przedstawiciele Szkoły Policji, którzy w Warszawie uczestniczyli w konferencji „Modernizacja biblioteki a bezpieczeństwo zbiorów”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Centralną Bibliotekę Wojskową.

W trakcie konferencji mówiono między innymi warunkach przechowywania zasobów bibliotecznych, a także o pracach modernizacyjnych prowadzonych w Bibliotece Narodowej i Bibliotece Uniwersytety Jagiellońskiego. Dyskusje dotyczące prac modernizacyjnych były szczególnie istotne dla słupskiej delegacji. Aktualnie prowadzony jest bowiem kompleksowy remont pomieszczeń, w których znajdzie swoją nową siedzibę Biblioteka Szkoły Policji.

Przedstawiciele kilku znanych w Polsce bibliotek omawiali szczegółowo prace związane przygotowaniami do remontu, określeniem zasad bezpiecznego przenoszenia zbiorów oraz ich konserwacji prewencyjnej. Uczestnicy mogli zapoznać się z najczęstszymi problemami, które występują w trakcie modernizacji siedzib bibliotek. Osobną część stanowiła prezentacja najnowszych rozwiązań w zakresie przechowywania zbiorów. Przedstawiciele kilku firm zaprezentowali też nowoczesne systemy sterowanych elektronicznie regałów, które pomagają uporządkować zbiory a także w maksymalnie efektywny sposób pozwalają wykorzystać kubaturę pomieszczenia, w którym są zainstalowane.

imageMożliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami wykorzystywanymi w pracy bibliotek była istotna dla naszych przedstawicieli również ze względu na fakt prowadzonego w tej chwili remontu pomieszczeń w jednym z budynków, w którym na stałe znajdować się będzie szkolna Biblioteka. Wiadomości przekazane przez prelegentów pomogą prowadzić właściwy nadzór nad całością robót. Dzięki przekazanym doświadczeniom można będzie też w sposób bardziej efektywny czuwać nad najbardziej newralgicznymi pracami.
Przyszła siedziba Biblioteki Szkoły Policji w Słupsku zajmować będzie dwie kondygnacje budynku sąsiadującego z halą sportową nr 2. W przeszłości mieścił się tam Zakład Wyszkolenia Specjalnego oraz Zakład Wyszkolenia Strzeleckiego.

(9.12.2013)