I Mistrzostwa Policji w Strzelaniu Długodystansowym

image Reprezentacje polskich służb mundurowych biorą udział w I Mistrzostwach Polski Policji w Strzelaniu Długodystansowych. Impreza odbywa się na poligonie Marynarki Wojennej w Strzepczu koło Lęborka. Marynarka Wojenna RP jest współorganizatorem imprezy. Dziś pierwszy dzień rywalizacji, jutro zawodnicy przeniosą się do słupskiej Szkoły Policji.

W zawodach biorą udział przedstawiciele Komend Wojewódzkich Policji z Krakowa, Katowic, Olsztyna, Opola, Poznania, Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej z Warszawy, Oddział Specjalny Straży Granicznej oraz ekipa gospodarzy – Szkoły Policji w Słupsku. Uczestnicy zawodów to funkcjonariusze i żołnierze, którzy na co dzień pełnią funkcję strzelców wyborowych, a zmagania poligonowe są miernikiem ich przygotowania do wykonywania takich zadań w sytuacjach rzeczywistej potrzeby.

W pierwszym dniu zawodów odbywają się dwie konkurencje strzeleckie. Pierwsza z nich to strzelanie dokładne na dystansie 200 metrów, druga – strzelanie taktyczne na dystansie 350 metrów. O ile pierwsze ze strzelań ma charakter typowo sportowy to drugie z nich polega już także na właściwym rozpoznaniu celu oraz jego trafieniu bez eliminowania celu neutralnego (zakładnik), który znajduje się na tej samej tarczy.
Oba strzelania odbywają się w określonym limicie czasowym, co także wpływa na psychikę strzelających. Na celność wpływ mają także zmienne warunki atmosferyczne, a na poligonie warunki te zmieniają się dziś dość często.

image W dwudniowych zawodach uczestniczy para przedstawicieli każdej jednostki, z których jeden jest strzelcem a drugi obserwatorem (spotter`em), który na bieżąco podaje strzelcowi informacje na temat miejsca trafienia, prędkości i kierunku wiatru oraz sugerowanych poprawek.
Umiejętności te muszą być poparte wysokiej jakości sprzętem. Nowoczesny karabin wyborowy z dobrej jakości celownikiem optycznym kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, a dobre lunety obserwacyjne, wiatromierze i kalkulatory balistyczne są jeszcze droższe. Niestety, jest to konieczność podążania za precyzją w strzelaniu w każdych, nawet najmniej sprzyjających warunkach.

Wyniki po pierwszym dniu

1 miejsce    Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach