Policyjna kuchnia, największa w mieście

imageDo kilku tysięcy posiłków dziennie może przygotować stołówka słupskiej Szkoły Policji. To największa w mieście placówka gastronomiczna, która serwuje słuchaczom tak innowacyjne potrawy, jak na przykład „zupa-pizza”.

Codzienne żywienie słuchaczy, którzy przebywają na różnego rodzaju kursach i szkoleniach, wymaga odpowiedniego przygotowania logistycznego, a także pełnego zaangażowania całego personelu Sekcji Żywnościowej.
Szkolna kuchnia rozpoczyna pracę w bardzo wczesnych godzinach porannych, jeszcze przed ogłoszeniem pobudki i zaprawy porannej. W dni zajęć dydaktycznych należy przygotować odpowiednią liczbę śniadań, obiadów i kolacji. Przy pełnym obłożeniu, gdy nie trwają żadne remonty, stołówka Szkoły Policji wydaje ponad 3 tysiące posiłków dziennie.

Oprócz samego przygotowania posiłków, równie ważne jest zapewnienie ciągłości dostaw wszystkich produktów. Przy kilku tysiącach posiłków dziennie należy podpisać umowy z dostawcami gwarantującymi stałość zaopatrzenia. Dzięki temu – w pośredni sposób - Szkoła Policji daje również możliwość zarobku wielu mieszkańcom Pomorza, którzy zatrudnieni są w firmach dostarczających żywność.

Oprócz logistyki równie istotne jest samo menu, które po pierwsze, nie może być monotonne, a po drugie - musi zawierać niezbędną liczbę kalorii, składników mineralnych oraz witamin. W szkolnym menu znalazła się między innymi „zupa-pizza” - danie to zostało zapożyczone z policyjnej kuchni w Szczytnie. Zupa, o której mowa, przygotowywana jest z tych samych składników co pizza, ale oczywiście po za samym ciastem. Sami słuchacze kończący szkolenia również wypowiadają się na temat menu i ewentualnych zmian, które należałoby wprowadzić.
Bardzo często pojawiają się propozycje przygotowywania dań typu „fast food”, które można zjeść w sieciowych restauracjach i barach. Szukając kompromisu pomiędzy tym, co można, a tym co należy, wprowadzono między innymi serwowane na ciepło małe pizze lub zapiekanki makaronowe, wydawane w niektóre dni na kolację.

Większość młodych policjantów chwali sobie policyjną kuchnię, niektórzy z doświadczonych funkcjonariuszy, którzy przebywają w Słupsku na kursach specjalistycznych, zostawiają również pisemne dowody uznania dla szkolnego menu (zobacz ostatnie zdjęcie w galerii).
Warto również dodać, że kuchnia Szkoły Policji dysponuje nowoczesnymi urządzeniami i liniami technologicznymi, za pomocą których przygotowywane są posiłki.

(6.9.2013)