Praktyki słuchaczy w miastach Pomorza

imageKolejna grupa słuchaczy Szkoły Policji w Słupsku przez cały grudzień będzie uczyć się policyjnego rzemiosła pod okiem starszych doświadczonych kolegów. W poniedziałek policjanci, którzy zakończą wkrótce szkolenie podstawowe rozpoczęli praktyki na ulicach pomorskich miast.

Służby obejmują województwo zachodniopomorskie i pomorskie. Policjantów spotkać będzie można na ulicach Słupska, Ustki, Dębnicy Kaszubskiej, Koszalina, a w przyszłym tygodniu także Sławna. W rozpoczętej właśnie edycji praktyk udział weźmie łącznie 240 słuchaczy. Młodzi policjanci wspierają jednostki terenowe w codziennych służbach. Zamiast jednego dwuosobowego patrolu, dziki obecności słuchaczy, w komisariacie można wystawić dwa trzyosobowe patrolwe, tym samym liczba policjantów, z dwóch wrasta do sześciu.

Słuzby słuchaczy odbywć się będą najczęściej w porze wieczorowo-nocnej. W takcie służb nabierać będą oni praktycznych umiejętności legitymowania, kontroli osób i pojazdów oraz taktyki pełnienia służby patrolowej. Patole kierowane będą między innymi w miejsca, w których znajdują się lokale gastronomiczne, placówki handlowe oraz miejsca, w których dochodzi do zakłóceń porządku publicznego. Z uwagi na okres ochronny troci wędrownej patrolować będą również tereny przyległe do rzeki Słupi w poszukiwaniu ewentualnych sprawców nielegalnego połowu tych ryb. Pierwszy dzień praktyk pokazał, że większość słuchaczy uczestniczących w służbach asystowała przy pierwszych interwencjach, z których większość była interwencjami domowymi.

Praktyki w jednostkach terenowych mają zweryfikować zdobytą przez słuchaczy wiedzę i wykształcone umiejętności oraz sprawdzić ich praktyczne wykorzystanie w warunkach codziennej służby. To właśnie podczas praktyk młodzi adepci sztuki policyjnej mają okazję sprawdzić swoje przygotowanie, a także poczuć specyfikę służby, którą już w styczniu rozpoczną w swoich jednostkach macierzystych.

(4.12.2012)