Policyjni wykładowcy w Zakładzie Karnym

image W warsztatach zorganizowanych przez Zakład Karny w Czerwonym Borze uczestniczyli w charakterze wykładowców policjanci słupskiej Szkoły Policji. Udział w zajęciach wzięło 100 funkcjonariuszy reprezentujących różne formacje mundurowe.

Wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych przeprowadzili zajęcia w ramach modułu dotyczącego stosowania wybranych środków przymusu bezpośredniego podczas interwencji. Podkom. Damian Bartnicki i st.sierż. Radosław Bakun szczególną uwagę zwrócili na stosowanie siły fizycznej oraz używanie kajdanek.
W warsztatach udział wzięło 100 funkcjonariuszy reprezentujących Służbę Więzienną, Policję, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczą oraz Służbę Ochrony Kolei.

Zakres tematyczny seminarium objął zagadnienia związane z taktyką i techniką interwencji, czarną taktyką (interwencje w budynkach, miastach, pojazdach, pociągach, samolotach i innych obiektach), czerwoną taktyką (działania mające za zadanie ewakuację z miejsca bezpośredniej walki rannych funkcjonariuszy i udzielenie pomocy przedmedycznej), zieloną taktyką (prowadzenie interwencji w terenie otwartym, w tym także leśnym), prowadzeniem negocjacji w sytuacjach kryzysowych oraz rozpoznawaniem przedmiotów i materiałów niebezpiecznych lub niedozwolonych.

Doświadczenia zdobyte z tygodniowego pobytu w Czerwonym Borze mogą zostać wykorzystane przez przeszkolonych funkcjonariuszy w dalszej służbie, Dodatkowo, uczestnicy spotkania, swoimi umiejętnościami i nowymi doświadczeniami mogą dzielić się z kolegami w swoich macierzystych jednostkach. Dla policyjnych wykładowców Zakładu była to także dobra okazja do wymiany doświadczeń.

Warsztaty tego rodzaju pozwalają również na czerpanie ze sprawdzonych rozwiązań w trakcie szkolenia nowych funkcjonariuszy. Stosowanie ujednoliconych algorytmów postępowania w sytuacjach kryzysowych pozwoli na bardziej efektywne realizowanie interwencji, w których uczestniczą jednocześnie przedstawiciele kilku służb mundurowych.

(9.9.2013)