Antyterrorystyczne ćwiczenia w słupskiej Szkole Policji

image Z wykorzystaniem materiałów wybuchowych i specjalnej amunicji barwiącej odbywały się ćwiczenia antyterrorystów w słupskiej Szkole Policji. Funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku doskonalili swoje umiejętności w budynku koszarowym, zajmowanym do tej pory przez słuchaczy kursu podstawowego.

W trakcie trzech dni zajęć policjanci SPAP prowadzili ćwiczenia z taktyki i techniki antyterrorystycznej w terenie zurbanizowanym. Doskonałą okazją do przeprowadzenia tego typu zajęć był fakt, że budynek zajmowany do tej pory przez słuchaczy, będzie przeznaczony do remontu.
Operatorzy doskonalili swoje umiejętności w zakresie pokonywania otworów wejściowych (drzwi i okien) za pomocą środków technicznych z użyciem materiałów pozoracji pola walki. W trakcie treningu policjanci mieli możliwość wykorzystania różnego rodzaju materiałów wybuchowych i mas pirotechnicznych. Ćwiczenia były również istotne ze względu na fakt, że w zajęciach uczestniczyli także policjanci, którzy dopiero rozpoczynają służbę w pododdziale antyterrorystycznym - była to dla nich okazja do sprawdzenia nabytych dotąd umiejętności w warunkach bojowych. Ten aspekt jest istotny ze względu na wykształcenie specyficznych zachowań w sytuacji zwiększonego stresu i napięcia psychicznego. Nabycie odpowiedniego systemu reagowania i zachowania jest możliwe wyłącznie w warunkach zbliżonych do realnych działań podejmowanych przez pododdział antyterrorystyczny.

image Jednym z elementów było także, doskonalenie umiejętności z zakresu alpinistyki miejskiej w terenie zurbanizowanym. Dzięki specjalnemu systemowi lin można było doskonalić umiejętności zjazdów po elewacjach budynków. Antyterroryści ćwiczyli również wejście do budynku za pomocą specjalnego systemu drabin.
Pobyt antyterrorystów był również okazją do wymiany doświadczeń z wykładowcami prowadzącymi zajęcia na kursach podstawowych. Funkcjonariusze z Gdańska podzielili się również swoimi uwagami i sugestiami w zakresie wykorzystania i adaptacji kolejnych pomieszczeń symulacyjnych w słupskiej Szkole Policji.

(13.7.2012)