Aktualności

"W tandemie" - policyjna służba ponad granicami

image Po raz kolejny wykładowca naszej Szkoły przeprowadził serię wykładów w ramach międzynarodowego programu szkoleniowego „Praca w tandemie - policja ponad granicami”, który prowadzi policja landu Brandenburgia. Program ten przygotowuje polskich i niemieckich policjantów do pełnienia służb we wspólnych patrolach, po obu stronach granicy.

W ubiegłym tygodniu podkom. Maciej Szawelski z Zakładu Interwencji Policyjnych prowadził wykłady w Polsko-Niemieckim Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku. W miejscu tym naprzeciw siebie pracują policjanci z Polski i Niemiec, którzy przekazują sobie wzajemnie zapytania kierowane do instytucji policyjnych państwa-sąsiada. Z pomocy Centrum korzystają między innymi policjanci pełniący służbę w międzynarodowych patrolach.

Wykłady naszego przedstawiciela dotyczyły wybranych zagadnień związanych przeprowadzaniem interwencji w zakresie zakłócania porządku oraz łamania przepisów ruchu drogowego. Wykłady były bogato ilustrowane materiałami filmowymi zrealizowanymi podczas rzeczywistych interwencji.
Dzięki takiej formie przekazu informacji policjanci mogli łatwo dostrzec różnice w obowiązujące w ustawodawstwie polskim i niemieckim. Jednym z podawanych przykładów różnic w przepisach było pozostawienie lub usunięcie pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu drogowym, w którym nikt nie odniósł obrażeń. W Polsce w takiej sytuacji, jeśli pozwala na to stan techniczny pojazdów, należy jak najszybciej usunąć je z pasa drogowego, aby nie utrudniać ruchu innym uczestnikom. W Niemczech natomiast, nie wolno zmieniać położenia pojazdów, a samodzielne usunięcie ich z drogi przed przybyciem Policji traktowane jest jako przestępstwo.

Dwutygodniowe zajęcia w Świecku i Frankfurcie mają zapoznać policjantów polskich i niemieckich ze specyfiką policyjnej służby po drugiej stronie granicy. Dodatkowym wyzwaniem jest fakt, że policjanci muszą porozumiewać się bez tłumacza. Podstawowa znajomość języka sąsiada jest jednym z wymogów uczestnictwa w programie. Możliwość pełnienia policyjnej służby w międzynarodowych patrolach możliwa jest dzięki dokumentowi „Wspólne polsko-niemieckie placówki z mieszaną obsadą”, który w lutym 2012 roku podpisali ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec i Polski

(4.3.2012)

Powrót na górę strony