Aktualności

Pomoce dydaktyczne z Unii Europejskiej

imageSzkoła Policji w Słupsku z powodzeniem realizuje zadania zmierzające do pozyskania zewnętrznych środków finansowania z europejskich projektów edukacyjnych na realizacje działań mających na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych wykładowców Szkoły. Głównym europejskim programem, z którego korzysta Szkoła Policji w Słupsku jako jednostka szkolenia zawodowego, jest program "Leonardo da Vinci".

Ogółem Szkoła Policji w Słupsku złożyła już siedem wniosków aplikacyjnych – wszystkie zostały zaakceptowane przez Narodową Agencję Programu Leonardo da Vinci, a w latach 2009–2011 zrealizowano trzy. Jesienią bieżącego roku i wiosną przyszłego roku będą realizowane kolejne trzy wnioski aplikacyjne w ramach programu. Dotychczas udało się zrealizować i zakończyć projekty na ogólną kwotę około 60 000 euro. Kadra Szkoły Policji w Słupsku miała możliwość uczestniczenia w następujących projektach: E – learningowy system wspomagania nauczania (projekt zrealizowano ze Szkołą Policji w Hamburgu); Podnoszenie kwalifikacji instruktorów wyszkolenia strzeleckiego (projekt zrealizowano przy współpracy z turecką Komendą Główną Policji) oraz Internet jako narzędzie wspomagania nauczania (projekt zrealizowano z Akademią Policji w Estonii).

W 2012 roku Szkoła Policji w Słupsku realizuje kolejne trzy wnioski na ogólną kwotę około 51 450 euro. Ze środków tych zostaną sfinansowane następujące projekty: Bezpieczeństwo na drogach - wymiana doświadczeń źródłem wiedzy i dobrych pomysłów (projekt przewidziany do realizacji z policjami Litwy, Estonii i Niemiec); Kompetentny dyżurny gwarantem efektywnej pracy Policji oraz Podnoszenie kwalifikacji i kompetencji wykładowców Szkoły Policji w Słupsku w zakresie służby patrolowo-interwencyjnej (dwa ostatnie projekty zostały zrealizowane przy współpracy Prezydium Policji we Frankfurcie).

Zespół Wsparcia Dydaktycznego, zajmujący się projektami, nie tylko inicjował działania wspierające proces dydaktyczny Szkoły, pisząc wnioski aplikacyjne do wspomnianych projektów, ale również w całości przygotowywał ich realizację i je rozliczał. Ponadto Zespół przygotował koncepcję możliwości wykorzystania środków przewidzianych na zarządzanie projektami oraz we współpracy z Wydziałem Teleinformatyki dokonał zakupu sprzętu dydaktycznego: laptopa, projektora multimedialnego, nowoczesnej tablicy multimedialnej oraz tabletu - na ogólną kwotę około 9000 złotych.

W ramach zorganizowanego szkolenia dla kadry kierowniczej Szkoły zaprezentowano możliwość wykorzystania w procesie dydaktycznym multimedialnej tablicy interaktywnej eBeam. System eBeam, wygrał już wiele nagród na światowych rynkach edukacyjnych. Wykorzystując rewolucyjną technologię, opartą na podczerwieni i ultradźwiękach, eBeam przekształca każdą tablicę w cyfrową przestrzeń roboczą. Wystarczy zamocować odbiornik w narożniku tablicy i podłączyć do komputera. Poprzez rysowanie suchościeralnymi pisakami na tablicy powstaje cyfrowy obraz naszych działań w komputerze. Wszystkie elementy naszej prezentacji mogą być edytowane, zapisane, drukowane, wysłane pocztą elektroniczną oraz udostępniane online w czasie rzeczywistym poprzez firmowy Intranet lub Internet.

Dzięki projektorom cyfrowym, System potrafi przenieść interfejs komputera na tablicę. Zarządzanie aplikacjami odbywa się wtedy za pomocą interaktywnego pisaka, który działa jak bezprzewodowa mysz. Urządzenia są małe, a ich zainstalowanie w nowym miejscu zajmuje moment. Zastosowanie takiego rozwiązania jest bardzo szerokie – wykorzystywane jest w celach edukacyjnych i naukowych, wszelkiego rodzaju prezentacjach i konferencjach.

(19.12.2012)

Powrót na górę strony