Spotkania polskich i niemieckich słuchaczy

imageKolejny raz na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy szkołami policyjnymi w Słupsku i Oranienburgu polscy słuchacze gościli w Niemczech, w Wyższej Zawodowej Szkole Policji Brandenburgii w Oranienburgu. Celem wymian słuchaczy z obu stron jest zapoznanie się z specyfiką służby, strukturą i zadaniami jednostek Policji obu krajów.

Na początku wizyty słuchacze odwiedzili Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy służb granicznych, policyjnych i celnych w Świecku. Na miejscu słuchacze zapoznali się z zadaniami tej placówki, zasadami współpracy i wymiany informacji pomiędzy policją obu krajów w strefie nadgranicznej. Obserwowali również pracę na sali operacyjnej, na której naprzeciwko siebie siedzą funkcjonariusze policji, straży granicznej i służby celnej. Zgodnie ze swoimi kompetencjami przetwarzają i przekazują informacje wykorzystywane podczas czynności służbowych wykonywanych przez funkcjonariuszy po obu stronach granicy.

Program wizyty przewidywał również wizytę w Oddziałach Prewencji Policji w Poczdamie. Podczas pobytu w tej jednostce polscy policjanci zapoznali się z jej strukturą oraz zadaniami. Obserwowali pracę na stanowisku kierowania Prezydium Policji w Poczdamie. Najwięcej zainteresowania wzbudził pokaz sprzętu jednostki specjalnej służący do rozpraszania tłumu, rejestrowania przebiegu akcji policyjnych oraz zabezpieczenia logistycznego pobytu policjantów w miejscu naruszenia porządku publicznego. Podczas pokazu działania armatki wodnej słuchacze mogli samodzielnie ją obsługiwać.

imageTrzeciego dnia wizyty polska delegacja uczestniczyła w zajęciach partnerskiej klasy z zakresu używania kajdanek oraz gazu obezwładniającego. Słuchacze obu stron prezentowali techniki stosowania tych środków przymusu bezpośredniego oraz doskonalili sposób ich użycia. Nowością dla słuchaczy strony polskiej była możliwość używania ćwiczebnego gazu obezwładniającego, który w swoim składzie posiada wodę z alkoholem i jest zupełnie bezpieczny dla ćwiczących. Tego samego dnia grupa zwiedziła jednostkę policji w Bernau. Na miejscu słuchacze zapoznali się z nową strukturą tej placówki, statystyką przestępczości oraz formami działań prewencyjnych.
Polska delegacja zapoznała się też ze specyfiką pracy policji kryminalnej oraz sprzętem wykorzystywanym podczas identyfikowania osób za pomocą fotografii lub pobierania odcisków palców a także z funkcjonowaniem specjalnego pomieszczenia przeznaczonego do przesłuchiwania małoletnich oraz pobytu osób zatrzymanych.

W stolicy Niemiec słuchacze słupskiej Szkoły Policji gościli w Biurze Emigracji i Integracji Dyrekcji Policji w Berlinie. Prowadzący wykład przedstawił problemy z cudzoziemcami przybywającymi do Berlina oraz realizowanym programie prewencyjnym realizowanym wśród miejscowych policjantów oraz grup mniejszości narodowych. W ramach tego programu m.in. zachęca się cudzoziemców do wstąpienia do służby w policji oraz prowadzi zajęcia edukacyjne dla młodzieży w zakresie różnorodności kulturowej i religijnej. Po części teoretycznej zorganizowano możliwość zwiedzenia miejscowego meczetu, gdzie słuchacze mogli zapoznać się z podstawami islamu. W tym samym dniu zwiedzono również muzeum policji oraz główne zabytki Berlina.
W ostatnim dniu pobytu w Oranienburgu polska grupa zwiedzała teren obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, leżącego nieopodal oranienburskiej szkoły.

(5.7.2012)