Aktualności

Wykłady polskich policjantów we Frankfurcie

image Na zaproszenie strony niemieckiej w organizowanym przez Prezydium Policji we Frankfurcie szkoleniu dla policjantów jednostek przygranicznych uczestniczyli policjanci Szkoły Policji w Słupsku. To kolejna wizyta naszych przedstawicieli w ramach przygotowywania policjantów do wspólnych polsko-niemieckich patroli.

Wykładowcy Szkoły Policji podkom. Jolanta Czekaj z Zakładu Służby Kryminalnej i podinsp. Tomasz Janeczek z Zakładu Ogólnozawodowego byli uczestnikami programu „W tandemie”. Program ten przygotowuje polskich i niemieckich policjantów dopełnienia służb we wspólnych patrolach, po obu stronach granicy. Wykładowcy ze Słupska poprowadzili wykłady ukazujące funkcjonowanie polskiej formacji policyjnej oraz jej poszczególnych struktur. W trakcie zajęć mowa jest także o uprawnieniach polskich policjantów w zakresie legitymowania osób, dokonywania zatrzymań i używania środków przymusu bezpośredniego.
W trakcie wykładu padało wiele pytań ze strony niemieckich policjantów, którzy już wcześniej rozpoczęli służbę w polsko-niemieckich patrolach po polskiej stronie granicy. Policjanci wskazywali na zdarzenia z codziennej służby, aby zilustrować podobieństwa i różnice polskiego oraz niemieckiego systemu prawnego a co za tym idzie na specyfikę pełnienia służby na terenie państwa-sąsiada. W trakcie seminarium oddzielnym tematem była transgraniczna przestępczość samochodowa.

Przedstawiciele niemieckiej policji, którzy zajmują się tą problematyką podkreślili stale rosnącą skuteczność w walce ze złodziejami samochodów. Przy okazji pokazano przykłady działania i sposoby kradzieży pojazdów przez złodziei.
Uczestnicy seminarium gościli także w centrum dowodzenia Policji we Frankfurcie, gdzie szczegółowo omawiani sposoby i taktykę prowadzenia pościgów transgranicznych za uciekającymi przestępcami. O tym jakie znaczenie ma realizacja tego programu świadczy między innymi wizyta ekipy telewizyjnej RBB Aktuell z Berlina, której program oprócz stolicy Niemiec nadawany jest również na terenie całego landu Barndenburgia.

Program „W tandemie” trwa dwa tygodnie. Pierwszy tydzień to wykłady i zajęcia teoretyczne, drugim tygodniu uczestnicy przyglądają się służbie swoich zagranicznych kolegów, po polskiej i po niemieckiej stronie granicy.
W roli wykładowców programu występują policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku oraz z Wyższej Zawodowej Szkoły Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu. Współpraca między policyjnymi szkołami trwa od kilkunastu lat (więcej...), a jednym z jej wymiernych efektów, oprócz stałej wymiany kadry i słuchaczy, są między innymi zajęcia w ramach programu „W tandemie”.

Warsztaty tego rodzaju, oprócz pogłębiania znajomości języka swojego zagranicznego partnera, pozwalają również na omówienie wielu sytuacji związanych z łamaniem prawa i ściganiem sprawców. Wspólne patrole coraz częściej bowiem uczestniczą w zwalczaniu przestępczości samochodowej, prowadzą wspólne kontrole drogowe czy też prowadzą działania poszukiwawcze.

(2.5.2012)

Powrót na górę strony