Major włoskich karabinierów w słupskiej Szkole Policji

image Mjr Paolo Unali przedstawiciel włoskich Carabinieri gości z dwudniową roboczą wizytą w słupskiej Szkole Policji. Główny cel wizyty włoskiego gościa w Polsce to tworzenie sieci kontaktów na poziomie eksperckim pomiędzy formacjami policyjnymi państw europejskich.

Przedstawiciel włoskich karabinierów podczas wizyty w Polsce gościł już między innymi w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Wizyta w Słupsku odbywa się w ramach międzynarodowego programu „CEPOL Exchenge Programme 2012”. W ramach tego projektu tworzona jest sieć kontaktów pomiędzy ekspertami Policji poszczególnych państw. W ramach wymiany doświadczeń, eksperci chcą poruszać kwestie związane z bezpieczeństwem publicznym, bezpieczeństwem policjantów, a także zagadnieniami dotyczącymi problematyki śledztw i dochodzeń.
Słupska część wizyty dotyczy doskonalenia instruktorów strzelań policyjnych, metodyki prowadzenia przesłuchań a także przygotowania policjantów do pełnienia misji pokojowej Unii Europejskiej w Kosowie.

Odrębnym punktem wizyty było spotkanie z władzami Słupska. Mjr Paolo Unali spotkał się w ratuszu miejskim z wiceprezydentem Słupska Krzysztofem Sikorskim. W trakcie rozmów omawiano podobieństwa i różnice w szkoleniu policjantów polskich i włoskich karabinierów. Jak powiedział Paolo Unali w porównaniu do słupskiej szkoły Policji w jej włoskim odpowiedniku więcej miejsca poświęca się teoretycznym zagadnieniom prawnym i relacjom policjant-obywatel.
- Włoskie społeczeństwo jest coraz bardziej świadome swoich praw i wymaga od policjantów szczegółowego uzasadnienia prawnego podejmowanych działań, powołując się na konkretne przepisy, stąd tak dużą wagę przykładamy do tak zwanej „papierkowej roboty” - mówił podczas spotkania w ratuszu włoski karabinier.

W programie Europejskiej Akademii Policji Cepol związanej z ekspercką wymianą informacji uczestniczy mł.insp. Dariusz Wójcik z Głównego Sztabu Policji KGP. W trakcie wizyty włoskiego gościa pełni on rolę gospodarza (tutora). Za kilka tygodni odbędzie się rewizyta we Włoszech, gdzie tutorem będzie Paolo Unali, a gościem – Dariusz Wójcik.

Szkoła Policji w Słupsku jest coraz częściej miejscem wizyt zagranicznych gości, zainteresowanych kształceniem nowych policyjnych kadr. W naszych progach gościliśmy między innymi policjantów i prokuratorów amerykańskich, milicjantów ukraińskich czy policjantów z Palestyny. Stałego cyklicznego charakteru nabierają kontakty z Policją Litwy. Stałymi gośćmi w Słupsku są już natomiast policjanci z Niemiec – to efekt trwającej już 17 lat współpracy ze Szkołą Policji w Oranienburgu.

(4.10.2012)