Zabezpieczanie nośników danych

image„Techniczne aspekty zabezpieczania elektronicznych nośników danych” to temat kolejnych zajęć poza programowych, w których mogli uczestniczyć słuchacze odbywający szkolenie w słupskiej Szkole Policji w Słupsku. W roli prelegenta wystąpił podkom. Damian Weryński - ekspert Wojewódzkiego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

Przestępstwa z użyciem komputera i innego sprzętu elektronicznego to sytuacja, z którą często spotykają się policjanci podczas wykonywania czynności służbowych. Praktycznie codziennie media informują o dokonaniu przestępstwa za pośrednictwem globalnej sieci. Przestępcy internetowi są coraz bardziej bezkarni, gdyż trudno jest ich uchwycić. Używając nowoczesnego sprzętu jak również specjalistycznego oprogramowania kradną pieniądze z naszych kont bankomatowych czy oszukują na aukcjach internetowych skutecznie maskując swoją tożsamość w sieci.
Komputery i internet są powszechnie wykorzystywane do komunikacji przez zorganizowane grupy przestępcze, które za pośrednictwem sieci dokonują między innymi rozliczeń finansowych. Ostatnie lata pokazały, że z internetu korzystają również grupy terrorystyczne. Sieć internetowa nie zna granic, więc umożliwia przestępcom szybką komunikację praktycznie na całym globie.

Szybki rozwój nowych technologii komputerowych wymusza na funkcjonariuszach potrzebę ciągłego szkolenia również w tym obszarze wiedzy. Umożliwia to policjantom prowadzenie skutecznej walki z tego rodzaju przestępczością. Kiedy dochodzi do zatrzymania sprawców takich przestępstw policjanci zabezpieczają olbrzymie ilości elektronicznych nośników danych, takich jak sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, twarde dyski czy pamięci flash. W momencie zabezpieczania policjant musi dysponować wiedzą, która umożliwi mu zrealizowanie tej czynności zgodnie z wymogami procesowymi.

podkom. Damian Weryńśki
Wojewódzkie Laboratorium Kryminalistyczne Policji
w Gorzowie Wielkopolskim
  (pobierz)

- Trzeba wyraźnie podkreślić, iż ewentualne błędy popełnione przez policję na etapie zabezpieczania śladów powodują odrzucenie zabezpieczonego materiału w postępowaniu dowodowym. Konsekwencją niewiedzy policjanta może być w ostateczności uniknięcie odpowiedzialności przez sprawcę przestępstwa, którego wobec braku prawidłowo zabezpieczonych dowodów uniewinni sąd. Dlatego podczas szkolenia nowoprzyjętych policjantów tak dużą uwagę przywiązujemy do doskonalenia umiejętności praktycznych również w tym obszarze wiedzy - dodaje podkom. Przemysław Kaczorowski, wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej i jednocześnie współopiekun "Koła Prawno - Kryminalistycznego", które przygotowało spotkanie.

Podczas wykładu zaprezentowano również strukturę, wyposażenie oraz zakres zadań realizowanych przez policyjne Laboratoria Kryminalistyczne. Posługując się obszernym materiałem zdjęciowym wskazano nowo przyjętym policjantom sposób postępowania podczas zatrzymywania sprzętu komputerowego i innych elektronicznych nośników danych.

(10.12.2013)