Obchody policyjnego święta w Szkole Policji

Uroczystości z okazji święta formacji policyjnej odbyły się w środę w słupskiej Szkole Policji. O godzinie 13.oo w szkolnej auli rozpoczęła się oficjalna uroczystość połączona z wręczeniem odznaczeń i awansów na wyższe stopnie.

Policja Państwowa została powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. Na pamiątkę tego wydarzenia współczesna Policja obchodzi swoje święto właśnie lipcu. W obchodach w Szkole Policji oprócz samorządowców i zaproszonych gości z kraju i zagranicy udział wziął także zastępca Komendanta Głównego insp. Arkadiusz Letkiewicz, który przed kilkoma laty pełnił funkcję zastępcy Komendanta słupskiej Szkoły do spraw Dydaktycznych.
Wyjątkowo w tym roku święto w Szkole Policji nie odbywało się na placu apelowym z udziałem pełnego stanu słuchaczy i kadry. Jest to spowodowane przebudową placu apelowego, który zyska zupełnie nowy wygląd.

insp. Arkadiusz Letkiewicz
zastępca Komendanta Głównego Policji
  (pobierz)

Andrzej Kaczmarczyk
wiceprezydent Słupska
  (pobierz)

Święto Policji co roku jest okazja do wyróżnienia i uhonorowania policjantów i pracowników Policji, a także osób współpracujących z Policją w realizacji jej ustawowych działań. To w szczególności dzień wręczania odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe.

Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych nr 3/P/2012 z dnia 5 lipca 2012 roku o nadaniu odznaki, w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych w zakresie ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymania porządku publicznego złotą Odznakę „Zasłużony policjant” otrzymali:
mł. insp. Mirosław Gwadera
mł. insp. Zbigniew Zubel
asp. sztab. Radosław Karnowski.

Srebrną odznakę „Zasłużony policjant” otrzymali:
mł. insp. Krzysztof Wołoszczak
podinsp. Aneta Kamińska-Nawrot
kom. Roman Jagielski
asp. szt. Arkadiusz Falkowski.

Brązową odznakę „Zasłużony policjant” otrzymali:
podinsp. Bożena Barska
podinsp. Tomasz Gid
nadkom. Jarosław Konewko
nadkom. Elżbieta Kotecka.

Decyzją nr Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 lipca 2012 roku za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji srebrnym „Medalem za zasługi dla Policji" odznaczeni zostali:

Reiner Grieger - Prezydent Wyższej Zawodowej Szkoły Policji Brandenburgii w Oranienburgu,

Andre Lindemann - tłumacz z języka polskiego w Prezydium Policji Brandenburgii, Prezes Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Tłumaczy z siedzibą w Berlinie.

Rozkazem Personalnym Komendanta Głównego Policji z dniem 24 lipca 2012 roku na wyższe stopnie służbowe mianowani zostali:

- na stopień młodszego inspektora Policji podinsp. Małgorzata Urbaniak-Pietrusińska

- na stopień podinspektora Policji:

nadkom. Grzegorz Jabłoński
nadkom. Bogusława Olechnowicz-Górnicka
nadkom. Przemysław Osadowski.

Rozkazem Personalnym Komendanta Szkoły Policji w Słupsku z dniem 24 lipca 2012 roku na wyższe stopnie służbowe mianowani zostali:

- na stopień nadkomisarza Policji:

kom. Henryk Dudziński
kom. Agata Tabor- Dzikoń

- na stopień komisarza Policji:

podkom. Wojciech Daszkiewicz
podkom. Sylwia Roda

- na stopień starszego aspiranta Policji:

asp. Andrzej Bezulski
asp. Anna Kopacka
asp. Daniel Staroń

- na stopień młodszego aspiranta Policji:

sierż. sztab. Cezary Hołodowski
sierż. sztab. Mirosław Zarzecki

- na stopień sierżanta sztabowego Policji:

st. sierż. Agnieszka Lemańczyk

- na stopień starszego sierżanta Policji:

sierż. Michał Kurdziel

Szkoła Policji w Słupsku jest najstarszą policyjną uczelnią w Polsce. W pierwszych latach po II wojnie to właśnie w grodzie nad Słupią mieściła się Szkoła Oficerska i Szkoła Przewodników Psów, które później zostały relokowane do Szczytna i Sułkowic.

(aktualizacja: 23.7.2012)