Nowe pozycje w e-Bibliotece

image Systematycznie powiększamy księgozbiór naszej e-Biblioteki. Tym razem na wirtualnej półce umieściliśmy dwie książki poświęcone zagadnieniom prewencyjnym i prawnym. Kolejna pozycja została zaktualizowana.

Pierwsza z publikacji, autorstwa Dariusza Sochackiego, przedstawia sprawowanie przez policjanta funkcji oskarżyciela publicznego przed sądem powszechnym. Ze względu na wagę tej funkcji powinien ją pełnić policjant służb prewencyjnych, który między innymi wyróżnia się dużym poczuciem odpowiedzialności, sumiennie wykonuje swoje obowiązki, mający umiejętność rzeczowego przekazywania twierdzeń.
Od oskarżyciela publicznego wymaga się również doskonałej znajomości przepisów materialnego i procesowego prawa wykroczeń, procesowego prawa karnego oraz fachowych wydawnictw periodycznych. Opracowanie omawia zadania wykonywane przez przedstawiciela Policji występującego z wnioskiem o ukaranie, przeznaczone jest zaś przede wszystkim dla uczestników kursu specjalistycznego dla oskarżycieli publicznych oraz słuchaczy innych kursów, w tym podstawowych, realizowanych w polskich Szkołach Policji.

Kolejne opracowanie dotyczy umiejętności potrzebnych do wykonywania zawodu policjanta, wśród których ważne miejsce zajmuje znajomość zasad samoobrony, czyli właściwe reagowanie na ataki osób, wobec których podejmowana jest interwencja.
Jak wskazuje praktyka, policjant może być narażony na bezpośredni atak w różnych warunkach i sytuacjach (pora dzienna, nocna, teren otwarty, zamknięty itp.), powinien więc umieć blokować ciosy i kopnięcia, uwalniać się z chwytów i uchwytów, bronić się przed atakiem niebezpiecznym narzędziem.
Opracowanie autorstwa Wojciecha Daszkiewicza, Krzysztofa Dziwonia i Jacka Monczaka omawia wybrane zagadnienia dotyczące umiejętności stosowania środków przymusu bezpośredniego, przy czym autorzy skupili się na opisaniu i przedstawieniu podstawowych technik interwencyjnych. Ze względu na charakter publikacji, jest ona dostępna jedynie w czytelni i bibliotece Szkoły Policji Słupsku.

W dziale e-Biblioteka Policjanta Prewencji umieściliśmy dziś również aktualizację zeszytu VI - "Zabezpieczenie miejsca zdarzenia do czasu oględzin" autorstwa Artura Saneckiego.

e-Biblioteka (wejście)

Biblioteka Policjanta Prewencji dzięki elektronicznej formie i internetowi jest dostępna dla każdego policjanta w Polsce. Każdy funkcjonariusz będzie mógł indywidualnie i na odległość doskonalić swoją wiedzę zawodową. Zasoby e-biblioteki są również interesującym materiałem dla osób interesujących się praca policjantów, w tym między innymi dziennikarzy.

(10.9.2013)