Ponad trzystu nowych policjantów ze Słupska

Kolejna grupa młodych policjantów zasili od dziś szeregi polskiej Policji. Kurs podstawowy w słupskiej Szkole Policji kończy 341 słuchaczy. Świeżo upieczeni absolwenci kształcili się przez 6 miesięcy poznając podstawy policyjnego rzemiosła.

Przez 29 tygodni słuchacze zdobywali policyjną wiedzę niezbędną do pełnienia służby w swoich macierzystych jednostkach. Na zakończenie szkolenia, dziś rano, zdawali egzamin końcowy, który odbywał się formie pisemnego testu. Na 341 osób, oceny pozytywne uzyskało 326. Najlepsze wyniki uzyskali słuchacze Kompanii X. Egzaminu nie zdało 15 słuchaczy, którzy przystępować będą teraz do egzaminu poprawkowego; jego termin zostanie wyznaczony przez Komendę Główną.
Uroczyste zakończenie szkolenia wyjątkowo nie odbyło się na głównym placu apelowym, który jest teraz remontowany (szczegóły), lecz w auli Szkoły Policji.
W zakończeniu uczestniczyli również bliscy i członkowie rodzin policjantów kończących szkolenie. Były kwiaty i życzenia dalszych sukcesów podczas rozpoczętej niedawno policyjnej służby. Wiele osób nie ukrywało satysfakcji, że ich najbliżsi zdecydowali się założyć policyjny mundur i służyć innym.

W przemówieniu do słuchaczy kończących szkolenie komendant Szkoły insp. Jacek Gil podkreślił, że początek służby w terenie, będzie wymagał bardzo często do odwoływania się do wiedzy zdobytej w Słupsku, gdyż służba w pionie prewencji wiązać się będzie na przykład z zabezpieczaniem miejsca zdarzenia lub zatrzymywaniem osób. Jako motto na dalszą policyjną drogę dla słuchaczy, komendant Szkoły zacytował przykazania przedwojennego policjanta, które mimo upływu czasu zawierają w sobie wiele ponadczasowych wartości:

1. Honor i Ojczyzna - oto hasła, którymi w życiu Twoim masz się kierować.
2. Ojczyzna powierzyła Ci broń i oczekuje, że będziesz Jej godny.
3. Ojczyzna przyznała Ci wyjątkowe prawa. Tych praw nie nadużywaj, gdyż nie są one przywilejem, lecz obowiązkiem, który sumiennie wypełniasz w służbie Narodu.
4. Przestępstwo jest nieszczęściem. Zachowaj się wobec niego z powagą i ludzkością.
5. Pomóż temu, kto Twej pomocy potrzebuje i obchodź się ze wszystkimi tak, jak byś chciał, by się z Tobą obchodzono.
6. Bądź odważny, sumienny, ostrożny i nie zawiedź nigdy zaufania przełożonego. Nadużycie zaufania jest hańbą. Mów prawdę, gdyż kłamstwo jest tchórzostwem.
7. Pamiętaj, że nosisz mundur. Jak Cię widzą, tak Cię piszą.
8. Żyj skromnie, zachowasz przez to niezależność. Nie przyjmuj żadnych podarunków, gdyż to zobowiązuje. Jako policjant nie możesz mieć zobowiązań. Życie ponad stan jest hańbą i prowadzi do nieszczęścia. Pijaństwo zabierze Ci ludzką godność, staniesz się pośmiewiskiem rodaków i zasłużysz na pogardę dzieci.
9. Pamiętaj, że Cię podsłuchują, więc nie mów publicznie o sprawach służbowych. Zachowaj umiar w mowie.
10. Bądź w życiu i służbie sprawiedliwy.
11. W wystąpieniach przeciwko wrogom Ojczyzny bądź bezwzględny, pamiętaj jednak, że dobry żołnierz gardzi okrucieństwem.
12. Rozkazów przełożonych słuchaj bezwzględnie, bądź wzorem dla podwładnych, którzy Cię pilnie obserwują. Jeśli żądasz od innych, by byli dobrymi kolegami, pamiętaj sam o koleżeństwie.
13. Miej pogardę dla pochlebców.
14. Pamiętaj, że jesteś żołnierzem. Nie zaniedbuj ćwiczyć się w żołnierskiej sprawności i ucz się ciągle, pamiętając o tym, że obywatele widzą w Tobie człowieka, który musi wiedzieć wszystko.

Komendant Główny Policji Państwowej
gen. bryg. nadinspektor Józef KORDIAN-ZAMORSKI
(„Na posterunku”, nr 5 z 1938 roku.)

W trakcie uroczystości wręczono również dyplomy zwycięzcom dwóch turniejów: Turnieju Wiedzy Prewencyjnej oraz Turnieju Wiedzy Prawno Kryminalistycznej.
Po zakończeniu uroczystości na auli, przewodniczący Zespołów Pedagogicznych wręczyli słuchaczom, pierwsze w ich policyjnej karierze, świadectwa ukończenia kursu. W tej chwili absolwenci słupskiej Szkoły Policji są w drodze do swoich domów. Przed nimi jeszcze 49 dni służby w Oddziałach Prewencji Policji, a później - już na stałe - powrót do jednostek macierzystych.

Relacja z uroczystości rozpoczęcia kursu w styczniu tego roku dostępna jest tutaj.

(6.7.2012)