Święto litewskiego szkolnictwa policyjnego

image20-lecie funkcjonowania obchodził pion szkoleniowy policji litewskiej. W tym okresie dokonał on całkowitej przemiany pokoleniowej postradzieckiego środowiska policyjnego przygotowując funkcjonariuszy do profesjonalnej realizacji wyzwań XXI wieku.

Historia litewskiego szkolnictwa policyjnego związana jest z funkcjonowaniem dwóch podmiotów; Ośrodka Szkolenia Policji w Trakai (Troki) z placówkami w Vilnius (Wilno) i Kanas (Kowno) oraz Szkoły Policji w Kłajpedzie. W 2009 roku dokonano połączenia obu niezależnie funkcjonujących podmiotów, na bazie których powstała Szkoła Policji Republiki Litwy.

W uroczystościach zorganizowanych 27 września w Kłajpedzie udział wzięła delegacja Szkoły Policji w Słupsku pod kierownictwem pełniącego obowiązki zastępcy Komendanta, mł. insp. Leszka Ptacha. Nasza Szkoła aktywnie współpracuje z placówką litewską, dlatego też jej przedstawiciele byli ważnymi gośćmi tego jubileuszu obok współpracujących ze szkolnictwem litewskim przedstawicielami Akademii Policji z Rygi (Łotwa) oraz Szkoły Policji w Tallinie (Estonia).

W trakcie uroczystości wręczono szereg medali i listów pochwalnych, a najwyższe odznaczenie państwowe otrzymał Komendant Szkoły, Dariusz Griebliauskas. Przemówienia, poza Komendantem Głównym Policji Republiki Litwy, gen. Sauliusem Skvernelisem wygłosił również mł.insp. Leszek Ptach, który podkreślił dotychczasową owocną współpracę oraz rysujące się perspektywy szerokiej kooperacji między naszymi placówkami.

(2.10.2012)